Çok katlı pazarlama sisteminde satış temsilcilerinin memnuniyet düzeyleri: Togo örneği
The satisfaction level of sales representatives in multi level marketing system: The case of togo
- Tez No: 825007
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ERKAN KARA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Doğrudan pazarlamanın en aktif yöntemlerinden biri olan ve ağ pazarlaması olarak da bilinen çok katlı pazarlama, insanların günlük yaşamlarının bir parçasıdır ve günümüzde dünyanın geri kalanında olduğu gibi Afrika'da da geniş bir uygulama alanına sahiptir. Afrika'da çok katlı pazarlamanın hızlı gelişimini destekleyen faktörler arasında kentleşme, işsizlik oranı, yarı zamanlı çalışma olanakları, gelir düzeyleri, iletişim araçları ve altyapı faktörleri yer almaktadır. Bu çalışma, distribütörlerin bu faaliyeti benimseme nedenlerini ve algılarını memnuniyet açısından analiz etmiş, bu sistemde çalışan distribütörlerin hedeflerine ayrılan süre içinde ulaşılamamasının ardından memnuniyet açısından bağlılıklarını incelemiştir. Araştırma sounucu elde edilen verilere göre, Togo'da daha çok orta yaş grubunun ve erkeklerin ağırlıklı olarak bu pazarlama sisteminde çalıştığı bulunmuştur. Aynı zamanda distribütörlerin çoğu bekâr ve eğitim seviyelerinin yükseköğretim olduğu tespit edilmiştir. Analiz sonuçları ayrıca pazarlanan ürün grupları arasında en çok bakım ürünlerinin ve gıda takviyelerinin olduğunu göstermiştir. Çok katlı pazarlamanın bu kadar çok tutulmasının nedeninin, sadece giderek daha fazla insanın pasif bir gelir kaynağı ve gelirlerini tamamlamanın bir yolunu araması değil, aynı zamanda finansal özgürlüğün yanında düşük fiyatlarla ürünleri satın alma arzuları da yer almaktadır. Diğer önemli bir tespit ise distribütörlerin büyük bir çoğunluğunun bu pazarlama sisteminde elde ettiği gelir ise yaklaşık 100 ABD Doları kadardır. İstatistiksel olarak, distribütörlüğü yapılan ürünlerin günlük hayatta tüketildiği, kullanılan ürünlerin şirkete olan bağlılığı artırdığı, distribütörler için sponsor desteğinin oldukça önemli olduğu ve şirkette statü olarak ilerleme konusunda katkı sağladığı sonuçları bulunmuştur. Beklentiler ve gerçeklik arasındaki uyumsuzluk gibi bu faaliyette karşılaşabilecekleri sorunlara rağmen, distribütörler arasında çok katlı pazarlama'ya belirli bir bağlılık kaydedilmiştir.
Özet (Çeviri)
As one of the most active forms of direct marketing, multilevel marketing, also known as network marketing, is part of people's daily lives and is now widely practiced in Africa as in the rest of the world. Factors that support the rapid development of multilevel marketing in Africa include urbanization, unemployment rate, part-time work opportunities, income levels, communication tools and infrastructure. This study analyzed the reasons and perceptions of distributors for adopting this activity in terms of satisfaction, and examined the commitment of distributors working in this system in terms of satisfaction after their goals were not achieved within the allotted time. According to the data obtained as a result of the analysis, it was found that in Togo, the middle age group and men mainly work in this marketing system. At the same time, it was determined that most of the distributors were single and their education level was higher education. The analysis results also showed that care products and food supplements were the most common among the marketed product groups. The reason why multi-level marketing is so popular is not only that more and more people are looking for a source of passive income and a way to supplement their income, but also because of their desire to purchase products at low prices along with financial freedom. Another important finding is that the income earned by the majority of distributors in this marketing system is approximately 100 USD. Statistically, it has been found that the products distributed are consumed in daily life, the products used increase loyalty to the company, sponsor support is very important for distributors and contributes to advancement in status in the company. A certain commitment to multi-level marketing has been noted among distributors, despite the problems they may encounter in this activity, such as the mismatch between expectations and reality.