المتهمون بالضعف من رواة الصحيحين ومروياتهم فيهما 'دراسة نقدية'
Es-sahiheyn'deki zayiflikla itham edilmiş raviler ve rivayetleri üzerine eleştiriler bir inceleme
  1. Tez No: 825008
  2. Yazar: HUZEYFE ELHATİB
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUHAMMAD ALSHAREFEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Arapça
  9. Üniversite: Al Al Bayt University
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Hadis Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hadis Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 683
Özet
ES-SAHİHEYN'DEKİ ZAYIFLIKLA İTHAM EDİLMİŞ RAVİLER VE RİVAYETLERİ ÜZERİNE ELEŞTİRİLER BİR İNCELEME İmam Buhârî ve Müslim'in el-câmiu's-Sahîh adlı eserleri, Müslümanlar arasında Allah'ın kitabından sonra en sahih iki kitap olarak kabul edildiğinden, bunların incelenmesi ve araştırılması önem taşımaktadır. Bu eserlerde bulunan bazı râvîleri zayıflıkla itham etmek, İslam'ın temel kaynaklarından bir kısmını eleştirmek anlamına gelmektedir. Bu eserlerde geçen bazı raviler zayıflıkla itham edilmiş olsa bile sahiheynde bu raviler ve rivayetleri hakkında inceleme yapılması gerekmektedir. Ayrıca Buhârî ve Müslim'in bu hadisleri tahriç metotları, her şekilde tahrici kabul edip etmedikleri? Ya da bu âlimlerin metotlarını nasıl anlamamız gerektiği? Gibi Soruları anlamak önem arz etmektedir. İşte bu çalışma, zayıflıkla itham edilen ve sayıları yüz doksan iki olan bu ravi'lerin hadislerini incelemek ve araştırmak için yapmak ve âlimlerin bu râvîler hakkındaki görüşlerini beyan ettiği kısa bir tercüme ele almaktır. Bu çalışma iki bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde, konunun teorik yönü ele alınacaktır. Ardından zayıflığın tanımı, bu tanımın lügat ve ıstılah açısından anlamı, âlimlere göre cerh ve ta'dil dereceleri ve ravi'nin zayıflıkla itham edilme sebepleri açıklanacaktır. Daha sonra imam Müslim ve imam Buhari'nın zayıflıkla itham edilen ravi'lerin hadislerini nasıl tahriç ettikleri belirtilecektir. İkinci bölümde, sahiheynde bulunan hadis râvîleri, rivayetleri ve ravi'lerin biyografileri hakkında uygulamalı bir çalışma yapılacaktır. Bu bölümde ravi'lerin biyografilerinin tümü veya bazı rivayetleri ile şeyheyn'nin hadislerini nasıl tahriç ettikleri zikredilecektir. Sonuç olarak, bu iki kitap, Allah'ın Kitabı Kuran'dan sonra en güvenilir iki kitap olarak nitelendirilmeyi hak etmektedir. Ayrıca, Buhari ve Muslim, zayıflıkla itham ettikleri raviyi bu hadisleri rivayet etmelerini haklı çıkaracak, onun rivayetini takip etmesi veya şahit bulundurması gibi ikna edici, mantıklı, ilmi bir bakış açısına sahip olmadan bu hadisleri tahriç etmedikleri sonucuna varılmıştır. En iyisini Allah bilmektedir.
Özet (Çeviri)
The accused narrators in“ Dhaf”who narrated in“Sahihain”and their narrations in“Sahihain”“Critical study”ABSTRACT The two sahih of al-bukhari and muslim considered. The most sound Books after the holy (Qur'an) according to the Majority of the muslims, therefore to study and research them will be considered an important point in this respect, also bcause some of their tellers accusd that they are weak. Therefore this is the reason of me to study their reports and to show the method of the two shikh for rporting to them. My research shall include rports of 192 narraters and to give short biography of each one of them. This research Contain two chapters, the first one will study the theoretical point of you of the subject in the definition of weak linguistieley and terminology, and the degrees of al-jarh wata'deel according to the scholars and the reasons for considering them as weak. The Second Chapter a Practical study for the narraters by mentioning their narrations in the two sahih and how the two sheikh delet with them. In the Concludtion I have reached that these two books are dserved to be describe that they are the most sound books after the book of Allah (Qur'an), and the two sheikh have reason to Justify that why they are include their Sayings in their books.