Havayolu bagaj hizmeti sigortasının müşteri bağlılığı ve memnuniyetine etkisi: İstanbul Grand Aırport (İGA) örneği
The impact of airline baggage service insurance on customer loyalty and satisfaction: The case of Istanbul Grand Airport (İGA)
  1. Tez No: 853686
  2. Yazar: ŞEYDA KARAKUŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALİ ÖZBEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Sigortacılık, Economics, Insurance
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ekonomi Finans Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Havacılık sektörü dünya ekonomisinin performansını belirleyen en önemli unsurlardan biridir. Tarih boyunca ticari ilişkiler uluslararası alışverişlerin başlamasına öncülük etmiş olup, ülkelerin ekonomik olarak büyüme talebini karşılamıştır. Stratejik konumun, turizm ve dışa açılma gibi birçok noktaya etki etmesinden dolayı, havacılık endüstrisinin günümüzde ve gelecekte ülkelerin ekonomik ve finansal yönden hızla gelişmesine ve büyümesine öncülük edecektir. Türkiye stratejik konumu sebebiyle uluslararası hava taşımacılığında sivil havacılığın şartlarına uygun olarak hizmet vermektedir. Bu noktada Türkiye' deki havaalanı işletmeciliği, hava yolu firmaları ve yer hizmetleri yüksek standartlarda hizmet veriyor olması ülke ekonomisinin pozitif yönde etkilemektedir. Bu duruma etki eden önemli hizmetlerden biri yolcu bagajının herhangi bir aksama, kaybolma veya hasar durumuna maruz kalması halinde sürecin güvence kapsamına göre yönetilmesini sağlamaktır. Havacılık sektörü içerisinde müşteri bağlılığı ve müşteri memnuniyetini sağlamak belirlenmiş en büyük hedeftir. Bu tezin amacı, havacılık sektöründe bagaj hizmeti sigortasının müşteri bağlılığı ve memnuniyetini nasıl etkilediğini incelemektir. Araştırma kapsamında, Türkiye'de faaliyet gösteren mega havalimanı olan İstanbul Grand Airport'da uçuş gerçekleştiren ve bagaj hizmetinden yararlanan 385 yolcu ile bir araştırma gerçekleşmiştir. Yolculara Müşteri Bağlılığı Ölçeği, Müşteri Memnuniyeti Ölçeği ve demografik faktörler ile ilintili olacak şekilde 31 soruluk anket uygulanmıştır. Anketin geçerlilik ve güvenilirlik analizleri ile tanımlayıcı istatistiklere ilişkin frekans ve dağılım analizleri SPSS 21.0 istatistik programıyla gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın değişkenlerinde müşteri bağlılığı ve memnuniyeti arasındaki T Testi, KMO ve Bartlett's Test, Anova, Korelasyon ve Regresyon analizleri ile incelenmiştir. Yapılan değerlendirmelerin sonucunda; bagaj hizmeti sigortasının yolcularda yaratmış olduğu müşteri bağlılığı ve müşteri memnuniyeti arasında anlamlı bir ilişki olduğu, müşteri bağlılığı ve memnuniyetinin havayolu bagaj hizmeti sigortasını pozitif yönde etkilediği gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aviation industry is one of the most crucial factors determining the performance of the global economy. Throughout history, commercial relations have led to the start of international exchanges and have met the economic growth demand of countries. Due to its strategic significance, influencing various aspects such as tourism and globalization, the aviation industry will lead countries in rapid economic and financial growth in both the present and the future. Due to its strategic location, Turkey provides services in line with the requirements of civil aviation in international air transportation. In this regard, the airport management, airline companies, and ground services in Turkey provide services of high standards, positively impacts the country's economy. One of the crucial services that influence this situation is ensuring the management of passenger baggage in case of any disruptions, loss, or damage, as per the coverage of assurance. Within the aviation industry, ensuring customer loyalty and satisfaction is the ultimate goal. The aim of this thesis is to examine how baggage service insurance affects customer loyalty and satisfaction in the aviation industry. Within the scope of the study, a research was conducted with 385 passengers who flew at Istanbul Grand Airport, the mega airport operating in Turkey, and benefited from the baggage service. A 31-question survey was applied to the passengers, related to the Customer Loyalty Scale, Customer Satisfaction Scale and demographic factors. Validity and reliability analyzes of the survey and frequency and distribution analyzes of descriptive statistics were carried out with the SPSS 21.0 statistical software. In the variables of the research, the relationship between customer loyalty and satisfaction was examined with T Test, KMO and Bartlett's Test, Anova, Correlation and Regression analyses. As a result of the evaluations made; it has been observed that there is a significant relationship between customer loyalty and customer satisfaction created by baggage service insurance in passengers, and that customer loyalty and satisfaction positively affect airline baggage service insurance.