Düzce Üniversitesi idari personelinin presenteeism, örgütsel dışlanma ve verimlilik algıları arasındaki ilişki
The relationship between the perceptions of presenteeism, organizational ostracism and productivity of Duzce University administrative staff
  1. Tez No: 825076
  2. Yazar: ENGİN YÜKSEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞENAY SEZGİN NARTGÜN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 283
Özet
Bu araştırmanın amacı, üniversitelerde görev yapan idari personelin presenteeism, örgütsel dışlanma ve çalışanlarda verimlilik algıları arasındaki ilişkiyi belirlemektir. Araştırmanın çalışma evrenini 2020-2021 eğitim öğretim yılında Düzce Üniversitesi'nde görev yapan 736 idari personel oluşturmuştur. Veriler çevrim içi olarak toplanmış ve 317 idari personele ait veri araştırma kapsamına dahil edilmiştir. Araştırmada tarama modeli kullanılmıştır. Veri toplanmasında idari personelin demografik özelliklerini belirleyebilmek amacıyla kişisel bilgi formu, araştırmacı tarafından geliştirilen“Çalışanlarda Verimlilik Ölçeği”, Abaslının (2018) geliştirdiği“Örgütsel Dışlanma Ölçeği”ve Şanlımeşhur (2018) geliştirdiği“Presenteeism Ölçeği”kullanılmıştır. Verilerin çözümlenmesinde frekans, yüzde, standart sapma, Man Whitney U testi, Kruskal Wallis Testi, Spearman Rho sıra farkları korelasyonu analizinden yararlanılmıştır. Araştırma bulgularına göre idari personelin; kısmen presenteeism yaşadığı, örgütsel dışlanma yaşamadığı ve sıklıkla kendilerini verimli buldukları sonucuna ulaşılmıştır. Araştırma bulguları incelendiğinde, çalışmaya katılan idari personelin presenteeism algılarının bağlılık, içsel motivasyon, işe odaklanma ve sorumluluk alt boyutlarında“Katılıyorum”; duygusal etki boyutunda ve ölçek genelinde“Kısmen katılıyorum”; verim düşüklüğü ve negatif dış etken alt boyutlarında ise“Katılmıyorum”; örgütsel dışlanma ölçeğinin yalnızlaştırma alt boyutu ve ölçek genelinde“kesinlikle katılmıyorum”, hiçleştirme alt boyutunda“katılmıyorum”; çalışanlarda verimlilik ölçeğinin verimliliği olumlu etkileyenler alt boyunda ve ölçek genelinde“sıklıkla”, verimliliği olumsuz etkileyenler alt boyutunda ise“nadiren”olduğu sonucu bulunmuştur. Buna ek olarak idari personel algılarının bazı demografik özelliklere göre istatistiksel olarak anlamlı farklılık gösterdiği sonucu bulunmuştur. Ayrıca araştırmada yer alan değişkenler arasında orta ve düşük düzeyli pozitif ve negatif yönlü anlamlı ilişkiler olduğu görülmüştür. ANAHTAR KELİMELER: Presenteeism, Örgütsel Dışlanma, Çalışanlarda Verimlilik, İdari Personel.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to determine the relationship between presenteeism, organizational exclusion and productivity perceptions of the administrative staff working at universities. The study population of the research consisted of 736 administrative staff working at Düzce University in the 2020-2021 academic year. The data were collected online and the data of 317 administrative personnel were included in the scope of the research. Scanning model was used in the research. Personal information form,“Efficiency Scale for Employees”developed by the researcher,“Organizational Exclusion Scale”developed by Abaslı (2018) and“Presenteeism Scale”developed by Şanlımeşhur (2018) were used in data collection in order to determine the demographic characteristics of the administrative staff. In the analysis of the data, frequency, percentage, standard deviation, Man Whitney U test, Kruskal Wallis test, Spearman Rho correlation analysis were used. According to the research findings, administrative personnel; It was concluded that they partially experienced presenteeism, did not experience organizational exclusion, and often found themselves productive. When the research findings are examined, the presenteeism perceptions of the administrative personnel participating in the study are“I agree”in the sub-dimensions of commitment, intrinsic motivation, focus on work and responsibility;“I partially agree”in emotional impact dimension and overall scale;“I do not agree”in the sub-dimensions of low productivity and negative external factors; the isolating sub-dimension of the organizational exclusion scale and“strongly disagree”across the scale,“disagree”in the nihilation sub-dimension; It has been found that the productivity scale of employees is“often”in the sub-dimension of those that affect productivity positively and in general, and“rarely”in the sub-dimension of those that affect productivity negatively. In addition, it was found that the perceptions of administrative personnel differed statistically significantly according to some demographic characteristics. In addition, it was observed that there were moderate and low-level positive and negative significant relationships between the variables in the study. KEYWORDS: Presenteeism, Organizational Ostracism, Productivity, Administrative Staff.