Preparation and storage stability of carrot juice
  1. Tez No: 8251
  2. Yazar: AYSEL TÜTÜNCÜLER YALIM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLER AYRANCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 1990
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu çalışmanın amacı, sarı, turuncu ve mor havuçların sularını hazırlamak ve onların farklı şartlarda dayanıklı lığını araştırmaktır. Havuç suyu hazırlama, sınıflandırma, yıkama, kabuğunu soyma, asitte haşlama, doğrama,, suyunu çıkarma, sterile et me \ ve şişeleme safhalarını kapsamaktadır. İlk analizler taze havuç sularının, nem, kül, yağ ve protein miktarları nın küçük farklılıklarla birbirine benzer olduğunu göster-. mektedir. Hazırlanan havuç suları 5°C, 20°C ve 27°C'deki sabit sıcaklıklarda aygıtlar içinde depolandı ve uygun zaman aralıklarında analizleri yapıldı. Havuç suları için depola ma sıcaklığı olarak 27°C çok yüksek bulundu. Çünkü ilk iki hafta içerisinde havuç sularının hepsi biyolojik olarak bozuldu. 20°C'de depolanan meyva suları yedinci haftaya ka dar dayandı. 5°C en iyi depolama sıcaklığı olarak görüldü. Çünkü meyva suları onikinci haftanın sonunda bu sıcaklıkta içilebilirliliğini muhafaza ediyordu. Üç farklı renkteki havuç sularının hepsinde de zamana ve sıcaklığa bağlı olarak şeker miktarlarında bir artma görüldü. Bununla birlikte, çalışılan bütün sıcaklıklardaki havuç sularında zamanla asitlik, konsantrasyon, maksimum absorbant değeri, askorbik asit ve karoten miktarlarında bir azalma bulundu. ii,iBu çalışma ile sarı, turuncu ve mor renkli havuçların her birinin havuç suyu hazırlamada kullanılabileceği anla şılmıştır. Depolama sıcaklığı ise 5°C veya altında olmalıdır. Parklı renklerdeki havuçlardan hazırlanan suların arasında fazla kimyasal farklar olmamasına rağmen turuncu renkli ha vuçların suyunun hazırlanması, karoten miktarı düşünüldüğü zaman daha iyi bir seçenek olarak görülebilir. Anahtar kelimeler ;
Özet (Çeviri)
The aim "of the present study was to prepare juices from yellow, orange, and violet colored carrots and to study their stabilities at different storage conditions. Carrot juice preparation included sorting, washing »peel ing, acid-blanching, chopping, juicing, sterilization, and bottling. Initial analyses showed that the fresh carrot juices were similar in their moisture, ash, fat, and protein content with small differences. prepared carrot juices were then stored, in incubators at constant temperatures of 5 C, 20°C, and 27 C and analyses were performed in suitable time intervals. It was found that 27°C was too high as the storage temperature for carrot juices since all of them deteriorated organoleptically in the first two weeks of storage. Juices stored at 20 C were stable upto seven weeKs. 5°C seemed to be the best storage temperature since the juices kept at this temperature were still drink able at the end of the tvel'f th week. All of the three different colored carrot juices showed an increase with time and temperature in their reducing sugar content. However, acidity, °Brix value, maximum absorbance value, ascorbic acid and carotene content were found to bedecreasing with time in all carrot juices at all the tempera tures studied. This study suggests that each of the yellow, orange, and violet colored carrots can well be used to prepare carrot juices. The storage temperature, however, should be 5 C or lower. Although there is not much chemical difference among the juices prepared from different colored carrots, prepara tion of juice from orange colored carrots seems to be a better choice when the carotene content is considered. Key words : Carrots, carrot juice, production of carrot juice, stability of carrot juice. Kod i 614.02.03 ıı