Production of soymilk and soymilk powder
  1. Tez No: 8252
  2. Yazar: OYA ATALAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ÖNER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 1990
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
ÖZET Soya Sütü ve Soya Sütü Tozu üretimi ATALAY, Oya Yüksek Lisans Tezi. Gıda Müh. Bölümü Tez Yöneticisi : Doç. Dr. Mehmet ÖNER Şubat 1990, 96 sayfa Optimum soya sütü üretim metodları incelendi. Tüm soya fasulyesi ve soya unu kullanılarak soya sütü hazırlandı ve birincisi için önceden ıslatma, her ikisi için su ile ezme, soyalı bulamacı ısıtma, santr i f üj 1 eme, pH ayarlaması ve ster i 1 izasyon ile hazırlandı. Soyalı bulamaç ısıtılarak, lipoxygenase enzimi tarafından üretilen kötü kokunun giderildiği gözlendi. Soyasütü hazırlamada, soya unu kullanımının daha uygun olduğu görüldü. Soya ununun ortalama partikül büyüklüğünün, işlem sıcaklığının, ve pH m etkileri çalışıldı. Soya ununun ortalama partikül büyüklüğü azalmasının, işlem sıcaklığının artmasının ve pH m 8.00 e kadar yükseltilmesinin ekstrakt edilebilir katı maddelerin verimini artırdığı bulundu. Diğer bir amaç olarak soyasütü tozunun çözünürlüğü çalışıldı ve inek sütü tozu ile karşılaştırıldı. Soyasütü hazırlamada kullanılan soya ununun ortalama partikül büyüklüğü, soyasütü tozunun çözünürlüğü üzerinde etkisi olmadığı ve soyasütü tozunun, inek sütü tozundan daha az çözünür olduğu bulundu. Anahtar kelimeler : Soya unu, )i Soyasütü, Ortalama Partikül Büyük 1 ügü, ySoyasütü Tozu. v
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Production of Soyrailk and Soymilk Powder ATALAY, OYA M.Sc. in Food Engineering Supervisor : Assoc. Prof. Dr. Mehmet ÖNER February 1990, 96 pages Optimum production methods of soymilk were searched. Soymilk produced using whole soybean and soyflour and preparation includes firstly soaking for the first one then grinding with water, heating the slurry, centr i f uging, pH adjustment and sterilizing for both of them. Formation of painty (oxidized) flavor that's caused by enzyme lipoxygenase was prevented by heating soyslurry. Soyflour was found to be the most suitable for soymilk preparation in terms of properties of it. Effect of average particle size of soyflour, process temperature and pH on soymilk are examined. It was found that decreasing average particle size of soyflour, increasing process temperature and increasing pH to 8.00, increases yield of extractable solids. Solubility of spray dried soymilk powder was examined and compared with cow's milk powder. It was found that average particle size of soyflour used for soymilk preparation has no effect on solubility of soymilk powder and solubility of soymilk powder is less than cow's milk powder. Key words : Soyflour, Soymilk, Average particle size, Soymi 1 k Powder. IV Science Cede 61A..D2.0D