Postmodern tipografide deneysel yaklaşımlar
Experimental approaches in postmodern typography
- Tez No: 825126
- Danışmanlar: PROF. DR. HİKMET ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Grafik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Grafik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 170
Özet
Modernizm sonrası olarak isimlendirilen postmodern dönem, sanat ve tasarım dahil olmak üzere sosyal bilimler içerisinde birçok alanı farklı biçimlerde etkilemiştir. Postmodernizm teriminin kullanılmaya başlandığı 60'lı yıllardan bugüne, güzel sanatlar içerisinde ve grafik tasarım alanında öne çıkmaktadır. Grafik tasarım için tipografi önemli tasarım ve ifade araçlarından bir tanesidir. Grafik tasarımda yazının tasarlanmış bir içerikle birlikte değerlendirilmesi tipografik unsurları oluşturan en önemli kurallardan bir tanesidir. Bu kuralla beraber tasarımcıdan beklenen şey; tipografik unsurların“daha özgün ve yaratıcı”bir dilde ele alınmasıdır. Günümüzdeki teknolojik ilerlemeler, sosyal gelişimler zaman ilerledikçe yaşantımıza olumlu etkiler sağlamaktadır. Etkileşimli dünyanın 21. yüzyıldaki ileri seviyesi ve teknolojik gelişmeler sanatçıların deneyselliklerine bağlı kalarak özgür ve bağımsız bir ifadeyle üretmelerine fırsat sağlamaktadır. Teknolojideki tüm bu gelişmeler Deneysel Tipografi sürecine bir zemin hazırlamaktadır. Deneysel tipografi, geleneksel tasarım kalıplarının dışında, keşfetmeye ve yoruma bağlı, yeni görsel anlatım biçimleri aramaya yönelik bir pratik olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu araştırmada postmodernizin gelişim süreci ve tipografiye yaptığı katkılar nitel araştırma yöntemleri kullanılarak aktarılmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The postmodern period, which is called post-modernism, has affected many fields in social sciences, including art and design, in different ways. Since the 60s, when the term postmodernism began to be used, it has come to the fore in fine arts and graphic design. Typography is one of the important design and expression tools for graphic design. Evaluating the text with a designed content in graphic design is one of the most important rules that make up the typographic elements. With this rule, what is expected from the designer; is the handling of typographic elements in a“more original and creative”language. Today's technological advances and social developments provide positive effects on our lives as time progresses. The advanced level of the interactive world and technological developments in the 21st century provide the opportunity for artists to produce freely and independently, adhering to their experimentation. All these developments in technology lay the groundwork for the Experimental Typography process. Experimental typography emerges as a practice to seek new forms of visual expression based on exploration and interpretation, apart from traditional design patterns. In this research, the development process of postmodernism and its contributions to typography have been tried to be conveyed by using qualitative research methods.