Neoliberalizm ve onarıcı adaletin politik rasyonalitesi
Neoliberalism and the political rationality of restorative justice
  1. Tez No: 825127
  2. Yazar: ORHAN EVREN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜLYA EŞKİ UĞUZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Public Administration, Political Science
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Onarıcı adalet anlayışı, neoliberalizmin siyasal alanda hâkimiyet kazanmaya başladığı zamanlarda modern anlamıyla tezahür etmiş ve modern toplumsal düzenin önemli bir parçası olan ceza adaleti sistemine eklemlenmiştir. Bu eklemlenme, yönetimin yargı erki kapsamında neoliberal dönemin mali verimlilik ölçütünü hâkim kılmış ve ceza adaleti sisteminin resmî, kapsayıcı, katı süreçlerine karşın hem özel hukukta hem de kamu hukukunda yer edinecek olan esnek süreçler ile bu süreçler üzerine kurgulanan yöntemleri beraberinde getirmiştir. Araştırmanın konusu, liberalizmin hangi tarihsel koşullar bağlamında doğduğu, bu tarihsel koşullarla bağlantılı olarak hangi değerleri benimsediği, bu değerler doğrultusunda nasıl bir toplumsal düzen ve yönetim yapısı kurguladığı noktalarından hareketle neoliberal anlayışın klasik ve sosyal liberal anlayışlardan yönetim süreçlerinde nasıl farklılaştığı hususunu kapsamaktadır. Bu konuları ele alırken de yönetimin yargı erki üzerinden ve yargılama gücünün egemenlik ve toplumsal düzen ile olan bağlantısından hareket edilmektedir. Çalışmanın önemi, yönetimin siyaset ile olan derin bağına yargı erki üzerinden bakış açısı sağlamaya çalışması ve neoliberal politik rasyonalitenin ortaya koyduğu dönüşümün yargı erki bağlamındaki iz düşümünü, ceza adaleti sistemine toplumsal düzeni değiştirir biçimde eklemlenmiş olan onarıcı adalet anlayışı çerçevesinde aramasıdır. Ayrıca çalışmanın önemini pekiştiren bir diğer husus, Türkçe literatürde konuyla ilgili çok az çalışmanın bulunmasıdır. Araştırmada kullanılan veri toplama yöntemi, konuya katkıda bulunacak çeşitli kaynakları kapsayan bir doküman incelemesidir. Verilerin analiziyse betimsel analiz yöntemiyle yapılacaktır. Bulgular ise, yeniden tanımladığı adalet, suç ve ceza kavramları bağlamında onarıcı adaletin, neoliberalizmin politik rasyonalitesinin ortaya koyduğu dönüşümün yönetimin yargı erkine akseden iz düşümü olması üzerinden yorumlanacaktır.
Özet (Çeviri)
The modern interpretation of restorative justice emerged with the rise of neoliberalism in politics and its integration into the criminal justice system, a significant component of modern society. This integration has imposed the neoliberal-era's financial efficiency criterion on the administration's judicial power, resulting in flexible processes and methods rooted in financial outcomes, both within private and public law. This is a departure from the formal, inclusive and rigid procedures of the criminal justice system. The research examines the founding historical conditions of liberalism, the values it espoused, the social order and governance framework it established, and how neoliberalism differs from classical and social liberalism in terms of governance processes. In dealing with these matters, the judicial authority of the administration and its correlation with sovereignty and social order are contemplated. This study aims to offer a perspective on the profound link between administration and politics via the judicial power and scrutinizes the impact of neoliberal political rationality within the framework of restorative justice. Furthermore, limited studies on this topic in the Turkish literature serve to underline its significance. The data collection method used in the research is a document analysis covering various sources that will contribute to the subject. The data will be analyzed using the descriptive analysis method. Based on the findings, it will be interpreted that restorative justice is the projection of the transformation of the political rationality of neoliberalism on the judicial power of the administration.