An Interactive process planning system for prismatic parts
Prizmatik parçalar için etkileşimli proses planlama sistemi
- Tez No: 82513
- Danışmanlar: PROF. DR. S. ENGİN KILIÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 1999
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
öz PRIZMATIK PARÇALAR İÇİN ETKİLEŞİMLİ PROSES PLANLAMA SİSTEMİ Baş, Cafer Yüksek Lisans Tezi, Makina Mühendisliği Bölümü Tez Yöneticisi: Prof. Dr. S.Engin Kılıç Eylül 1999, 86 Sayfa Üretim yapan şirketler sürekli değişen piyasa şartlarına ayak uydurabilmek İçin üretim teknolojilerini geliştirmek zorundadırlar. Tüketicinin değişen ihtiyaçlarını karşılayabilmek için geniş bir ürün yelpazesinde üretim yapabilme esnekliğine sahip olmalıdırlar. Dünya pazarındaki bu rekabet şirketleri Bilgisayar Destekli Proses Planlama (BDPP) sistemleri gibi otomatik üretim teknolojileri geliştirmek yönünde zorlamaktadır. BDPP sistemleri Bilgisayar Tümleşik İmalat (BTİ )Sistemi içinde Bilgisayar Destekli Tasarım (BDT) ve Bilgisayar Destekli (BDİ)İmalat teknolojilerini birleştiren bir unsurdur. Bu çalışmada hedeflenen prizmatik parçalar için bir Bilgisayar Destekli Proses Planlama sistemi geliştirmektir. Sistem unsur algılanması ve proses planlama modüllerinden oluşmaktadır. Unsur algılanması modülü hammadde mamul ve/veya yarı mamul hale getirilirken kesilecek unsurların tiplerinin belirlenmesi işlemini yürütür. Proses Planlama modülü katı modelden başlayarak bir proses planının ortaya konulması işlemi birçok farklı işlemlerin bir araya gelmesinden oluşur. Bunlar, işlem tipi belirlenmesi, bağlama aparatlarının belirlenmesi, operasyon planlarının oluşturulması, tezgah ve kesici takımların seçilmesi ve kesici takımlara ait kesme parametrelerinin belirlenmesi gibiişlemlerdir. Bu çalışmada öngörülen unsurlar genel olarak 2,/2D tabir edilen operasyonlardan oluşup sadece ön kesme operasyonlarından ibarettir. Geliştirilen bilgisayar programı 2Vi D unsurları algılayabiliyor. Unsur algılanması bağlama yüzeyinden bağımsız ve de algılanabilen unsurlar hiçbir şekilde önceden tanımlanmış değillerdir. Kesme takımları takım veritabanından SQL fonksiyonları kullanılarak seçilir. Bu yazılım AutoCAD R14 ile birlikte sunulan ObjectARX teknolojisi kullanılarak geliştirilmiştir. Programlama ortamı olarak Microsoft Visual C++ 4.2 kullanılmıştır. MFC nesneleri AutoCAD ve Windows ortamı arasındaki bağlantıyı sağlamaktadır. Anahtar Kelimeler : Bilgisayar Destekli Proses Planlama, İşlem tipi belirlenmesi, Bilgisayar Tümleşik İmalat, Bilgisayar Destekli Tasarım, Bilgisayar Destekli İmalat vı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT AN INTERACTIVE PROCESS PLANNING SYSTEM FOR PRISMATIC PARTS Baş, Cafer M. S., Department of Mechanical Engineering Supervisor: Prof. Dr. S. Engin Kılıç September 1999, 86 pages Manufacturing enterprises should continually improve their technology to remain competitive in the changing market. They must have the flexibility of producing high- variety of products to meet the instantaneously changing needs of the customers as soon as possible. This pressure to increase the flexibility has led to the development of automated manufacturing systems, such as Computer Aided Process Planning (CAPP) systems. CAPP is an interface between Computer Aided Design (CAD) and Computer Aided Manufacturing (CAM) in Computer Integrated Manufacturing (CIM). However, most CAPP systems need a special expertise on both manufacturing technologies and the software itself. The objective of this study is to develop a CAPP system for prismatic parts. The system is intended to cover both feature recognition and process planning modules. Feature recognition module carries out the necessary operations to figure out and identify the machining volumes that are to be cut from the stock. Process planning module consists of tool selection, operation sequencing, and part programming sub-modules. The focus of this study is on generating 2 V&D machining features for roughing operations, considering 6 different setups at different orientations. mFor the time being the program is capable of recognizing 2 V2 D machining features. The feature recognition process is not aspect specific and recognized features are not of a pre-defined kind. The tools are selected from a tool database using SQL search strings. The software is developed using ObjectARX technology inside AutoCAD. The programming language is Microsoft Visual C++ 4.2. MFC classes supplies the interface between AutoCAD and Windows operating system. Keywords : Computer Aided Process Planning, Feature Recognition, Computer Integrated Manufacturing, Computer Aided Design, Computer Aided Manufacturing. IV