Public key cryptosystems using elliptic curves
Eliptik eğrileri kullanan açık anahtarlı kripto sistemleri
  1. Tez No: 82514
  2. Yazar: ALİ SERHAT BAŞARANOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MELEK D. YÜCEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
öz eliptik eğrileri kullanan açık anahtarlı kripto sistemleri Başaranoğlu, Ali Serhat Yüksek Lisans, Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölümü Tez Yöneticisi : Doç. Dr. Melek D. Yücel Nisan 1999, 67 sayfa Bu çalışmada, açık anahtarlı bir kripto sistemi uygulaması gerçekleştirilmiştir. Geliştirilen sistemde şifreleme için, anahtarı Diffie-Hellman anahtar değişimi algoritmasının eliptik eğri uyarlaması ile elde edilen, Blowfish gizli anahtar algoritması kullanılmıştır. Sayısal imza üretimi ve doğrulanması amacıyla; Eliptik Eğri Sayısal İmza Algoritması (ECDSA), mesaj özetinin oluşturulmasına yönelik Emniyetli Özet Algoritması- 1 (SHA-1) ile birlikte kullanılmıştır. Bunlara ek olarak, geliştirilen sistemin başarımı değerlendirilmiştir. Anahtar Kelimeler : açık anahtarlı kripto sistemi, gizli anahtarlı kripto sistemi, Blowfish algoritması, Diffie-Hellman anahtar değişimi, sayısal imza, ECDSA algoritması, mesaj özeti, SHA-1 algoritması. iv
Özet (Çeviri)
ABSTRACT PUBLIC-KEY CRYPTOSYSTEMS USING ELLIPTIC CURVES Başaranoğlu, Ali Serhat M. Sc, Department of Electrical and Electronics Engineering Supervisor : Assoc. Prof. Dr. Melek D. Yücel April 1999, 67 pages In this study, a public-key cryptosystem is implemented. The developed system uses Blowfish secret-key cryptography algorithm for encryption whose key is obtained by an elliptic curve analogue of Diffie-Hellman key exchange algorithm. For the purpose of digital signature generation and verification; Elliptic Curve Digital Signature Algorithm (ECDSA), in conjunction with Secure Hash Algorithm- 1 (SHA-1) to produce the message digest is employed. Also done in this work is the performance analysis of the system. Keywords : public-key cryptosystem, secret-key cryptography, Blowfish algorithm, DifBe-Hellman key exchange, digital signature, ECDSA algorithm, message digest, SHA-1 algorithm. in