Asistan hekimlerde istatistik kaygı düzeyi ve etkileyen faktörler
Level of statistical anxiety in resident physicians and influencing factors
  1. Tez No: 825133
  2. Yazar: MÜSLÜM DURSUN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HACER HİCRAN MUTLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medeniyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Asistan doktorlar, tıp eğitimi sürecinde bilimsel araştırmalara katılım, hasta veri analizi gibi istatistiksel becerileri kullanmaktadır. Bu araştırma, asistan doktorların istatistik kaygısı düzeylerini incelemeyi amaçlayan bir ilk çalışmadır. Araştırmada,“İstatistik Kaygısı Ölçeği”ve“Depresyon Anksiyete ve Stres Ölçeği (DASS-21)”anketleri aracılığıyla asistan doktorların istatistikle ilgili duygusal tepkileri ve düşünceleri hakkında bilgi toplanacaktır. Bu veriler, asistan doktorların istatistik kaygısı düzeylerini anlamada ve istatistiksel yeteneklerini ölçmede temel oluşturacaktır. Araştırma, 23.08.2023-25.08.2023 tarihleri arasında İstanbul Medeniyet Üniversitesi Göztepe Prof. Dr. Süleyman Yalçın Şehir Hastanesi'nde asistan doktorlara anket uygulanarak gerçekleştirilmiştir. Bu araştırma, asistan doktorların istatistik kaygısı seviyesi üzerine yapılan ilk çalışma olması nedeniyle tıp eğitimindeki istatistiksel programları iyileştirmede değerli bilgiler sunacaktır. Bu sonuçlara göre cinsiyetler arası DASS-21 alt boyutları olan stres ve anksiyete için ortalama puanlarda istatistiksel olarak anlamlı farklar saptansa da İstatistik Kaygısı Ölçeği ve alt boyutlarında farklılık gözlenmemektedir. Sonuçlara göre yaş değişkeni ile İstatistiksel olarak anlamlı bir ilişki bulunmasa da, DASS-21 ve alt boyutlarından anksiyete ve stres için yaş değişkeni arasında ters yönlü ve İstatistiksel olarak anlamlı bir ilişki tespit edilmiştir. Medeni Hâl, çocuk sayısı, bilim dalı gibi diğer değişkenler ile İstatistik Kaygısı Ölçeği ve DASS-21 arasında anlamlı ilişki bulunmamıştır. Asistanlık süresi ile sadece İstatistik Kaygı Ölçeği'nin Endişe alt boyutu arasında pozitif bir ilişki tespit edilmiştir. Sonuçlar, tıp eğitimi süreçlerinde İstatistik eğitimi, klinik araştırma sayısı ve uzmanlık eğitimi sürecindeki İstatistik eğitiminin istatistik kaygısı düzeyini etkileyebileceğini göstermektedir. Ayrıca, bireysel İstatistik eğitimi alanların genel istatistik kaygısı düzeyinde azalmaya sebep olduğu, ancak DASS-21'in Depresyon alt boyutuyla ilişkisi olmadığı, Anksiyete ve Stres düzeylerini azaltıcı etkisinin olduğu görülmektedir. Bu sonuçlar, tez dışındaki araştırma sayısının istatistik kaygısı seviyelerini azalttığını göstermektedir. Akademisyen olma düşüncesi, İstatistik Kaygısı Ölçeği ve Endişe ile Duygusallık alt boyutları üzerinde etkili görünse de diğer değişkenler üzerinde belirgin etkileri olmamıştır.
Özet (Çeviri)
Resident doctors use statistical skills such as participating in scientific research and analyzing patient data during their medical education. This research constitutes a pioneering study aimed at investigating the levels of statistical anxiety among resident doctors. In the study, information about resident doctors' emotional reactions and thoughts related to statistics will be collected through the“Statistical Anxiety Scale”and the“Depression Anxiety Stress Scale (DASS-21)”surveys. These data will form the foundation for understanding resident doctors' levels of statistical anxiety and measuring their statistical abilities. The research was conducted by administering surveys to resident doctors at İstanbul Medeniyet University Göztepe Prof. Dr. Süleyman Yalçın City Hospital between 23.08.2023-25.08.2023 Being the first study of its kind on the levels of statistical anxiety among resident doctors, this research will offer valuable insights for improving statistical programs in medical education. While statistically significant differences are observed in average scores for stress and anxiety in the DASS-21 sub-dimensions between genders, no differentiation is evident in terms of the Statistical Anxiety Scale and its sub-dimensions. While no statistically significant relationship is found with the age variable, a negative and statistically significant relationship is identified between the DASS-21 and its sub-dimensions for anxiety and stress and the age variable. No significant relationships are found between the Marital Status, number of children, field of study, and other variables with the Statistical Anxiety Scale and DASS-21. Only a positive relationship is identified between the duration of residency and the Endorsement sub-dimension of the Statistical Anxiety Scale. The results suggest that statistical education during medical training, the number of conducted clinical research projects, and statistical education during specialty training can influence the level of statistical anxiety. Additionally, individual statistical education leads to a decrease in general statistical anxiety levels, without a relationship with the Depression sub-dimension of DASS-21, but with a reduction effect on Anxiety and Stress levels. These results indicate that an increase in external research project involvement reduces statistical anxiety levels. The aspiration to become an academic has an influential effect on the Statistical Anxiety Scale, as well as the Endorsement and Emotional Distress sub-dimensions, but no significant impact on other variables.