Eliptik eğriler ile sayısal imza
Digital signatures with elliptic curves
- Tez No: 200039
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERKAN AFACAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
ivEL PT K EĞR LER LE SAYISAL MZA(Yüksek Lisans Tezi)Fatih DEĞ RMENCGAZ ÜN VERS TESFEN B L MLER ENST TÜSÜAralık 2006ÖZETBu tezde, Açık Anahtarlı Sistemleri ve bu sistemlerinŞifrelemegerçekleştirilmesinde temel olan matematiksel özellikler incelenmiş ve özellikleEliptik Eğri Sayısal mza Sistemi'nin simülasyonu gerçekleştirilmiştir. Sayısalimza oluşturma algoritması detaylı bir şekilde ele alınmış ve diğer bir açıkanahtarlı şifreleme sistemi olan RSA ile olan farklılıklar ortaya konulmayaçalışılmıştır. Eliptik Eğri Sayısal mza Sistemi'nin simülasyonu için C++ veNesneye Yönelik Programlama Teknikleri kullanılarak bir uygulamageliştirilmiştir. Geliştirilmiş olan uygulama yardımıyla sayısal imza oluşturmaişlemi modellenmiştir.Bilim Kodu : 905.1.011Anahtar Kelimeler : Kriptografi, Eliptik eğriler, Sayısal imza, RSASayfa Adedi : 76Tez Yöneticisi : Yrd. Doç. Dr. Erkan AFACAN
Özet (Çeviri)
vDIGITAL SIGNATURES WITH ELLIPTIC CURVES(M.Sc. Thesis)Fatih DEĞ RMENCGAZI UNIVERSITYINSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGYDecember 2006ABSTRACTIn this thesis, Public Key Cryptography and mathematical foundations areexamined. Simulation of Elliptic Curve Digital Signature System are realized.Another Public Key Cryptosystem RSA is also covered. Digital SignatureGeneration Algorithm is explained in detail and differences between RSA andElliptic Curve Cryptographic Systems are examined. For the simulation of theElliptic Curve Digital Signature System, an application is developed using C++and Object Oriented Programming Techniques. Digital signature generationprocess is modelled with this application.Science Code : 905.1.011Key Words : Cryptography, Elliptic curves, Digital signatures, RSAPage Number : 76Adviser : Asst. Prof. Dr. Erkan AFACAN