Ekorekreatif tutum ve çevre bilinci ilişkisi: Alanya örneği
Correlation between ecorecreative attitude and environmental consciousness: A case study of Alanya
- Tez No: 825161
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ESRA GÜL YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Destinasyonlarda kontrolsüz turizm gelişiminin ve giderek artan rekreasyonel kullanımın doğal kaynaklar üzerindeki etkisi sürekli olarak artmaktadır. Doğal kaynakların sürdürülebilirliğinin sağlanması için yapılması gerekenlerden birisi de mevcut kaynakların bilinçli bir şekilde kullanılmasıdır. Bu amaçla çalışmada turistlerin ekorekreatif tutumları ve çevre bilinçleri arasındaki ilişkinin incelenmesi amaçlanmıştır. Çalışmanın gerçekleştirilmesinde nicel yaklaşım benimsenmiştir. Veriler Alanya bölgesine gelen yerli ve yabancı 399 turistten anket tekniği ile toplanmıştır. Verilerin analiz aşamasında frekans, yüzde ve korelasyon analizlerinin yanı sıra Mann Whitney U ve Kruskall Wallis H-Testleri kullanılmıştır. Çalışmada turistlerin ekorekreatif tutumları ile çevre bilinci düzeyleri arasında anlamlı ve güçlü düzeyde bir ilişki olduğu saptanmıştır. Çalışmada turistlerin milliyetleri, gelir durumları ve Alanya'da konaklama süreleri çevre bilinç düzeyleri ve ekorekreasyonel tutumlarında farklılık yarattığı da tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The impact of uncontrolled tourism development and increasing recreational use in destinations on natural resources is constantly increasing. One of the things that needs to be done to ensure the sustainability of natural resources is the conscious use of existing resources. For this purpose, it is aimed to examine the relationship between tourist's ecorecreative attitudes and environmental consciousness. A quantitative approach was adopted in the realization of the study. The data were collected from 399 domestic and foreign tourists coming to Alanya region by survey method. In the analysis phase of the data, Mann Whitney U and Kruskall Wallis H-Tests were used as well as frequency, percentage and correlation analyses. In the study, it was determined that there is a significant and strong relationship between the ecorecreative attitudes of tourists and their environmental consciousness levels. In the study, it was also determined that tourist's nationality, income status and length of stay in Alanya made a difference in their environmental consciousness and eco-recreational attitudes.