Floral micromorphology of the Genus acantholimon Boiss. (Plumbaginaceae) and its systematics importance
Acantholimon boiss (Plumbaginaceae) cinsinin çiçek mikromorfolojisi ve sistematik önemi
- Tez No: 825221
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSA DOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu çalışmanın amacı, Plumbaginaceae familyasının bir üyesi olan Acanthlimon'un mikromorfolojik özelliklerini incelemek için taramalı elektron mikroskobu (SEM) kullanarak sınıflandırma için gerekli bilgileri toplamaktır. Bu amaçla Türkiye'den 61 Acantholimon türünün kaliks, kaliks tüpü ve braktelerinin dış çiçek mikromorfolojisi taramalı elektron mikroskobu kullanılarak incelendi ve ek olarak küme analizi yapıldı. Bir veri matrisi oluşturmak için 61 herbarium türü örneğinden 32 morfolojik özellik değerlendirildi. Veri matrisinin analizi için Multi Variate Statistical Package (MVSP) adlı yazılım kullanılmıştır. Aritmetik Ortalama (UPGMA) analizi ile Ağırlıksız Çift Grup Yöntemi kullanılarak fenogramlar oluşturuldu. Acantholimon'un bu çalışmada incelenen mikromorfolojik özellikleri arasında kalikx, ve kıllar da bulunmaktaydı. Veriler, niteliksel ve niceliksel özelliklere dayalı olarak üç gruba ayrıldı: trikomlar, stomalar ve yüzey yontma desenleri. Nadir bir akantolimon özelliği olan dış brakteler üzerinde trikomlar keşfedildi. Geri kalan türler kaliks tüpü ve brakte üzerinde stomalara sahipken, A. Tragacanthinum ve A. quinquelobum'un iki türünün kaliks üzerinde stomaları vardır. Çalışmada altı yüzey şekillendirme modeli de keşfedildi: Brakte hücre yüzey modeli, Sinuate modeli, Sinuate-reticulate modeli, Reticulate modeli ve Sinuate-sulcate modeli. Fenogramdaki inceleme kümeleri ortaya çıkardı. Bununla birlikte, diğer bölümlerden birkaç tür birbirine yakın değildir. Bu nedenle, bir dereceye kadar, mikromorfolojik özellikler tanımlama için faydalıdır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to collect taxonomical information for classification by using a scanning electron microscope (SEM) to examine the micromorphological characteristics of the species Acanthlimon, a member of the Plumbaginaceae family.For this objective the external floral micromorphology of the calyx, calyx tube, and bracts of 61 Acantholimon species from Turkey was investigated using a scan electron microscope (SEM), and we additionally performed cluster analysis. 32 morphological features from 61 species of herbarium specimens were assessed in order to create a data matrix. Software called Multi Variate Statistical Package (MVSP) was used to analyze the data matrix. Phenograms were created using the Unweighted Pair Group Method with Arithmetic Mean (UPGMA) analysis. Calyxes, bracts, and hairs were among the micromorphological characteristics of Acantholimon that were studied in the study. The data were categorized into three groups based on qualitative and quantitative traits: trichomes, stomata, and surface sculpuring patterns. Trichomes were discovered on the outer bract, an uncommon Acantholimon trait. The remaining species have stomata on the calyx tube and bract, whereas only 2 species of A. Tragacanthinum and A. quinquelobum have stomata on the calyx. Six surface sculpting patterns were also discovered by the study: the Bract cell surface pattern, the sinuate pattern, the sinuate-reticulate pattern, the reticulate pattern, and the sinuate-sulcate pattern. The investigation in the phenogram revealed clusters. However, few species from other sections are not in close proximity to one another. Hence, to a certain extent, micromorphological characteristics are beneficial for identification.