Triklosanın ratlarda işitme üzerine etkisi
The effect of triclosan on hearing in rats
- Tez No: 825277
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ORHAN KEMAL KAHVECİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
GİRİŞ: Triklosan antibakteriyel bir madde olarak sayısız ticari üründe kullanılmaktadır. Bu ürünlerden bazıları; sabunlar, deodorantlar, şampuanlar, temizleme losyonları ve diğer kozmetiklerdir. Triklosanın kanıtlanmış toksik etkileri bulunmaktadır. Bu çalışmanın amacı, triklosanın ratlarda işitmeye olan etkisinin belirlenmesidir. YÖNTEM: Kırk adet sağlıklı, distorsiyon ürünü otoakustik emisyon (DPOAE) ölçümlerinde normal yanıt alınan Sprague-dawley cinsi rat 4 gruba ayrıldı. 1. grup kontrol grubu olarak sadece oral gavajla mısır yağı verilen grup, 2. grup mısır yağı içinde çözünmüş 5 mg/kg triklosan verilen grup, 3. grup mısır yağı içinde çözünmüş 10 mg/kg triklosan grup ve 4.grup mısır yağı içinde çözünmüş 100 mg/kg triklosan oral gavaj olarak verilen grup olarak düzenlendi. Çalışma öncesi ve çalışmanın 30.gününde ratların DPOAE ölçümleri yapıldı. BULGULAR: Çalışma öncesi ve çalışmanın 30. günü yapılan OAE ölçümlerinde elde edilen DP değerleri karşılaştırıldığında 1.grup, 2.grup ve 3.grupta 1000Hz, 1500Hz, 2000Hz, 3000Hz, 4000Hz, 6000Hz ve 8000Hz'de istatistiksel olarak anlamlı fark bulunmadı (p>0,05). 4. grup olan mısır yağı içinde çözünmüş 100 mg/kg triklosan alan grupta çalışma öncesi ve çalışmanın 30.
Özet (Çeviri)
INTRODUCTION: Triclosan is used as an antibacterial agent in numerous commercial products. Some of these products are soaps, deodorants, shampoos, cleansing lotions and other cosmetics. Triclosan has proven toxic effects. The purpose of this study is to determine the effect of triclosan on hearing in rats. METHODS: Forty healthy sprague-dawley rats with normal response to the distortion-product autoacoustic emission (DPOAE) measurements were divided into 4 groups. Group 1 as control group was given only corn oil, group 2 was given 5 mg / kg triclosan dissolved in corn oil, group 3 was given 10 mg / kg triclosan dissolved in corn oil, and group 4 was given 100 mg / kg triclosan dissolved in corn oil, triclosan and corn oil were administered by oral gavage to all groups. Before the study and on the 30th day of the study DPOAE measurements of the rats were performed. RESULTS: No statistically significant difference was found in the group 1, group 2, and group 3 at 1000Hz, 1500Hz, 2000Hz, 3000Hz, 4000Hz, 6000Hz and 8000Hz when the DP values obtained from OAE measurements before and after study were compared (p > 0.05).