Role of hephaestin in systemic iron hemeostasis
Hephaestin'in sistemik demir dengesindeki rolü
- Tez No: 825330
- Danışmanlar: PROF. DR. KENNETH WHITE
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Genetik, Moleküler Tıp, Genetics, Molecular Medicine
- Yıl: 2006
- Dil: İngilizce
- Üniversite: London Metropolitan University
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 202
Özet
Demir, sistemik demir homeostazisi için çok önemli bir besindir. Diyet demiri, fırça kenarı redüktaz/taşıyıcı Dcytb /DMT1 veya hem yolu yoluyla bağırsak epiteline girer ve bazolateral membranlar boyunca bulunur. Demirin bazolateral transferi iki bileşen gerektirir: bir membran taşıma proteini Ireg1 ve sla (cinsiyete bağlı anemi) farelerinde kusurlu gen olarak tanımlanan ve hephaestin (Hp/Heph) olarak bilinen bir seruloplazmin (Cp) homologu. multibakır ferroksidaz (Fe 2+ ila Fe3+) aktivitesine atfedilen bağırsak demir emiliminde kritik rol oynar. Hephaestinin sentezi, dağılımı, aktivitesi ve düzenlenmesine ilişkin bilgi, hücresel demir akışındaki rolünün anlaşılmasına yardımcı olacaktır. Bu araştırmanın amacı, farklı hücre çizgileri kullanılarak biyoaktif rekombinant hephaestinin rolünü araştırmaktır; COS, CHO, MDCK, Caco2 ve HepG2'nin ferroksidaz aktivitesini ve apo-transferrin ve Ireg1 ile etkileşime girme yeteneği değerlendirmektir.
Özet (Çeviri)
Iron is very essential nutrient for systemic iron homeostasis. Dietary iron enters the intestinal epithelium via the brush border reductase/transporter Dcytb /DMT1 or haem pathway and exists through the basolateral membranes. The basolateral transfer of iron requires two components: a membrane transport protein Ireg1 and a ceruloplasmin (Cp) homologue known as hephaestin (Hp/Heph), which was identified as the defective gene in the sla (sex-linked anaemia) mice and plays a critical role in intestinal iron absorption, ascribed to its multicopper ferroxidase (Fe 2+ to Fe3+) activity. Knowledge of the synthesis, distribution, activity and regulation of hephaestin will help to understand its role in cellular iron efflux. The aim of this investigation was to investigate the role of bioactive recombinant hephaestin using different cell lines e.g. COS, CHO, MDCK, Caco2 and HepG2 and assess its ferroxidase activity, and its ability to interact with apo-transferrin and Ireg1.