İskemik kökenli düşük ejeksiyon fraksiyonlu kalp yetmezliği hastalarında SGLT-2 inhibitör kullanımının ventriküler ekstrasistol yoğunluğuna etkisi
The effect of SGLT-2 inhibitors on ventricular ectopic beat burden in patients with ischemic heart failure and reduced ejection fraction
  1. Tez No: 988109
  2. Yazar: MUSTAFA EFE AKSOY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM DEMİR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Cardiology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
Özet
KY, günümüzde en önemli morbidite ve mortalite nedenlerinden biri olup, düşük ejeksiyon fraksiyonlu olgularda ventriküler aritmiler hastalığın seyrini belirleyen temel faktörler arasında yer almaktadır. Bu aritmiler arasında ventriküler erken atımlar, iskemik zeminli kalp yetersizliği hastalarında hem semptom yükünü artırmakta hem de ani kardiyak ölüm riskini yükseltmektedir. Son yıllarda kardiyovasküler koruyucu etkileri nedeniyle KY tedavisinde de kullanılmaya başlanan sodyum-glukoz kotransporter-2 (SGLT-2) inhibitörlerinin ventriküler aritmiler üzerine etkisi net olarak ortaya konmamıştır. Bu çalışma, iskemik kökenli HFrEF olan hastalarda SGLT-2 inhibitörü kullanımının ventriküler erken atım yoğunluğu üzerine olası etkilerini araştırmak amacıyla planlanmıştır. Çalışmaya, EF %40 ve altında olan, en az bir aydır stabil medikal tedavi altında bulunan ve 24 saatlik ritim holter kaydı mevcut toplam 58 hasta dahil edilmiştir. SGLT-2 inhibitörü kullanan ve kullanmayan hastalar, yaş, cinsiyet, EF, renal fonksiyonlar ve komorbiditeler açısından benzer özellikler göstermektedir. Holter analizleri aynı merkezde, aynı cihaz ve yazılım kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Her hastada toplam ventriküler atım sayısı, ventriküler erken atım sayısı ve ventriküler erken atım/total atım oranı hesaplanmıştır. Bulgular, SGLT-2 inhibitörü kullanan grup ile kullanmayan grup arasında 24 saatlik VEA sayısı ve VEA oranı bakımından istatistiksel olarak anlamlı fark bulunmadığını göstermiştir. Gruplar arasında demografik, klinik ve laboratuvar değişkenleri açısından da anlamlı fark saptanmamıştır. Çalışmanın güçlü yönleri arasında, hasta seçiminde homojen kriterlerin uygulanması, tiroid hastalığı, ileri böbrek yetmezliği, antiaritmik ilaç kullanımı ve elektrolit dengesizliği gibi aritmojenik potansiyeli artırabilecek faktörlerin dışlanmış olması, tüm holter analizlerinin tek merkezde yapılmış olması ve ölçüm standardizasyonunun sağlanması yer almaktadır. 53 Elde edilen sonuçlar, SGLT-2 inhibitörlerinin ventriküler erken atım yükü üzerinde kısa dönemde anlamlı bir azalma sağlamadığını, ancak gruplar arası homojenite dikkate alındığında bu bulgunun hasta özelliklerinden bağımsız olduğunu düşündürmektedir. Bununla birlikte, SGLT-2 inhibitörlerinin uzun süreli kullanımı ile kardiyak yeniden şekillenme, fibrozis azalması ve otonomik sinir sistemi dengesi üzerindeki olumlu etkilerinin daha uzun takip sürelerinde aritmik yükü azaltma potansiyeli taşıdığı değerlendirilmektedir.
Özet (Çeviri)
Heart failure remains one of the leading causes of morbidity and mortality worldwide, and ventricular arrhythmias are among the major determinants of prognosis, particularly in patients with reduced ejection fraction. Among these arrhythmias, ventricular premature contractions (VPCs) contribute not only to increased symptom burden but also to a higher risk of sudden cardiac death in patients with ischemic heart failure. Sodium-glucose cotransporter-2 (SGLT-2) inhibitors, which have recently been incorporated into heart failure treatment owing to their cardioprotective effects, have not yet been clearly evaluated in terms of their potential impact on ventricular arrhythmias. The present study was designed to investigate the possible effects of SGLT- 2 inhibitor use on ventricular premature contraction burden in patients with ischemic heart failure and reduced ejection fraction. A total of 58 patients with an ejection fraction of 40% or less, who had been on stable medical therapy for at least one month and had available 24-hour holter rhythm monitoring data, were included in this study. The groups using and not using SGLT-2 inhibitors were comparable in terms of age, gender, ejection fraction, renal function, and comorbidities. All holter analyses were performed at a single center using the same device and software system. For each patient, the total number of ventricular beats, number of ventricular premature beats, and the ratio of ventricular premature beats to total beats were calculated. The results demonstrated no statistically significant difference between the groups regarding the 24-hour number or frequency of ventricular premature contractions. There were also no significant differences between the groups in demographic, clinical, or laboratory parameters. The strengths of the study include the application of homogeneous patient selection criteria, the exclusion of confounding factors such as thyroid disease, advanced renal failure, antiarrhythmic drug use, and electrolyte imbalance, and the use of a standardized holter analysis protocol within a single center. 55 The findings suggest that SGLT-2 inhibitors do not provide a significant short-term reduction in ventricular premature contraction burden. However, considering the homogeneity of the study population, this result appears to be independent of baseline patient characteristics. Nevertheless, the long-term use of SGLT-2 inhibitors may potentially reduce arrhythmic burden through mechanisms related to cardiac reverse remodelling, attenuation of myocardial fibrosis, and improved autonomic balance, effects that may become more apparent with extended follow-up.