العدول في التركيب القرآني
Deviation in holy Qura'an's language construction
  1. Tez No: 825343
  2. Yazar: SIHAN MOHAMMED
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA OSMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Arapça
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Arap Dili ve Belagatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 259
Özet
Kur'an'ın dili, her ne kadar sabit gramer kuralları benimsemiş olsa da, çeşitli düzeylerde gelişmiş bir dildi. Değişim, Kur'an sistemlerinin yapısında ve anlamında meydana geldiği gibi, kastedilen anlam ve bağlamla uyum sağlamak ve konuşmayı durumun gerekleriyle eşleştirmek için söz varlığı ritminde de meydana gelmiştir. Telaffuz kesindi. İstenilen manaya uygulanmasında, ayetler arasında ve sistemlerin bütününde uyumlu ve uyumlu ritminde. Yapının inşasına yönelik yaptığımız çalışmada, kelimenin ses olarak belli bir anlam taşıdığını ve tek ve birleşik sözceler düzeyinde belli bir estetikle karakterize edildiğini gördük. Kelimenin tek kelime halinde aldığı şey, doğrudan ve dolaylı dilbilgisi yapısı durumunda almaz ve sonuçta öyledir. Kelimenin çoklu bağlamı gibi çoklu bir kimliğe bürünmesi nedeniyle bir yapıya ve anlama sahiptir. hangisine girer. Ancak cümlede durum farklıdır çünkü cümle iki farklı niteliktedir. Birincisi sabittir ve kompozisyon eksenini (cümlenin iki köşesi: yüklem ve yüklem) ve ikame ekseninde onu takip eden dönüşümler nedeniyle değişken bir doğayı temsil eder. . Kelimenin yapısını değiştirmenin, cümlenin bazı yerlerinde ve dilbilgisel yapısında sapmanın kuralların ihlali anlamına gelmediği, estetik bir anlatım amacıyla orijinalden uzaklaşma anlamına geldiği sonucuna vardık. Anlam değişikliğine gelince, anlamdaki değişimin sadece anlamda bir değişiklik olmadığını, anlamın doğasında veya yapısında bir değişiklik olduğunu gördük. Anlaşılabilir anlamdan, kişinin entelektüel gelişimine bağlı duygusal anlama, normdan saparak heyecan yaratma isteğine geçiştir.
Özet (Çeviri)
The language of the Qur'an, although it adopted fixed grammatical rules, was sophisticated at its various levels. The shift occurred in the structure and meaning of the structure of the Qur'anic systems, and it also occurred in the rhythm of the vocabulary to match the intended meaning and the context and to match the speech with the requirements of the situation, so the pronunciation was precise. In its application to the intended meaning, and in its harmonious and harmonious rhythm between the verses and in the systems as a whole. In our study of the construction of the structure, we found that the word, as a sound, carries a certain meaning and is characterized by a certain aesthetic at the level of the single and composed utterances. What the word takes in the case of a single word does not take in the case of direct and indirect grammatical structure, and in the end it is It has a structure and meaning because it takes on a multiple identity, such as the multiple context in which it enters. However, in the sentence, the situation is different because the sentence has two different natures. The first is fixed and represents the compositional axis (the two corners of the sentence: the predicate and the predicate), and a variable nature due to the transformations that follow it in the substitutive axis. We have concluded that changing the structure of the word and deviation in some parts of the sentence and in its grammatical structure does not mean violating the rules, but rather means departing from the original for an aesthetic expressive purpose. Regarding the change in meaning, we found that the change in meaning is not just a change in meaning, but rather a change in the nature or pattern of meaning. It is a transition from the understandable meaning to the emotional meaning subject to the person's intellectual development, and to the desire to create excitement by deviating from the norm.