Jüvenil myoklonik epilepsi hastaları ve sağlıklı bireylerde serum melatonin düzeylerinin karşılaştırılması
Comparisons of serum melatonin levels between juvenile myoclonic epi̇lepsy patients and healthy subjects
- Tez No: 825349
- Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT OĞUZ GENÇ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroloji, Neurology
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 43
Özet
Amaç: Melatonin, sirkadiyen ritmin major belirleyicisi olmasının yanı sıra, günümüzde yaygın olarak görülen pek çok hastalıkla ilişkisi bakımından araştırılmaktadır. Literatürde epilepsinin patofizyolojisi ve tamamlayıcı tedavisinde melatoninin rolü ile ilgili farklı veriler mevcuttur. Epilepsi hastaları ile sağlıklı bireyler arasında serum melatonin düzeylerinin fark göstermediğini belirten araştırmalar olduğu gibi, bazı epilepsi tiplerinde kontrollere göre melatonin düzeylerinin düşük olduğunu söyleyen çalışmalar mevcuttur. Ancak fotosensitif özelliği karakteristik kabul edilen 'juvenil myoklonik epilepsi'de bazal düzeyleriyle ilişkili bilgiler sınırlıdır. Bu çalışmada juvenil myoklonik epilepsi hastaları ile sağlıklı bireylerin bazal serum melatonin düzeylerinin karşılaştırılması hedeflenmiştir. Yöntem: Çalışmamıza 30 juvenil myoklonik epilepsi vakası ve 30 sağlıklı kontrol dahil edilmiştir. Hastalarda ve sağlıklı bireylerde gece meydana gelen serum melatonin pik düzeyini belirlemek üzere loş ışık altında saat 03:00'te, ve sabah en düşük serum melatonin düzeyini belirlemek üzere saat 10:00 da venöz kan alındı. Ayrıca gece salgılanan toplam melatoninin kararlı bir göstergesi olarak gece saat 22:00 ile sabah 06:00 arasında toplanan idrardan örnek alındı. Ölçümler ELISA prensibine dayanan ticari kitlerle yapıldı ve SPSS programı kullanılarak uygun istatistiksel analizler yapıldı. Bulgular: Yaş ve cinsiyet bakımından eşlenmiş olan hasta ve sağlıklı bireylerde ölçülen gece ve sabah serum melatonin düzeyleri ve gece boyu idrar 6-sulfatoksimelatonin düzeyleri hasta grubunda kontrol grubuna göre istatistiksel olarak anlamlı düşük bulunmuştur. Sonuç: Çalışmamızın sonuçları, juvenil miyoklonik epilepsi hastalarında sağlıklı bireylere göre bazal melatonin seviyelerinin düşük olabileceğini göstermektedir. Çalışmamız uykusuzluk ve yorgunluk gibi faktörlerin juvenil myoklonik epilepside nöbetleri tetikleyici rolü dikkate alındığında, melatonin replasmanının nöbet sıklığını ve şiddetini azaltmaya katkısının olup olmayacağı yönündeki araştırmaları teşvik edici olabilir.
Özet (Çeviri)
Objective: Melatonin, in addition to being a major determinant of the circadian rhythm, have been investigated in terms of a relationship with diseases common nowadays. Current literature about melatonin effects on pathophysiology and complementary therapies of epilepsy shows conflicting data. There are some trials showed no differences of serum melatonin levels between epileptic patients and healthy subjects, as well as some trials says that melatonin levels of epileptic patients is low compared to controls. However, knowledge about basal melatonin levels of patients with juvenile myoclonic epilepsy (photosensitive feature is accepted as characteristic) is limited. In this study, we aimed to perform comparisons of basal serum melatonin levels between patients with juvenile myoclonic epilepsy and healthy subjects. Methods: This study will include 30 juvenile myoclonic epilepsy cases and 30 healthy controls. Venous blood samples collected from patients and controls at 03:00 (as peak) and 10:00 (as basal), and urine samples of patiens and controls collected from 22:00 to 06:00, serum melatonin levels and urine 6-sulphatoxymelatonin were measured with a commercial kit based on the ELISA principle. Appropriate statistical analysis were conducted using SPSS software. Results: Measured night and morning serum melatonin levels and overnight urine 6-sulphatoxymelatonin levels in patients and controls (matched in terms of age and gender) were found statistically significant low in patients compared to controls. Conclusions: Our study results shows that basal melatonin levels of juvenile myoclonic epilepsy patients may found lower than healthy controls. When considering the sleep deprivation and tiredness as precipitating factors for seizuries in juvenile myoclonic epilepsy, our study may encourage further trials about melatonin replacement wheter reduce the frequency and severety of seizuries in this patient group.