Triazin birimi içeren poli(azometin)lerin sentezi ve karakterizasyonu
Synthesis and characterization of poly(azomethine) containing triazine units
- Tez No: 825352
- Danışmanlar: PROF. DR. İSMET KAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu tez çalışmasında, 4-hidroksibenzaldehit, 5-bromsalisilaldehit, 4-hidroksi-3-metoksibenzaldehit, 2-hidroksibenzaldehit, 2-hidroksi-1-naftaldehit bileşikleri ile 2,4-diamino-6-fenil-1,3,5-triazin bileşiğinin beş farklı kondenzasyon tepkimeleri sonucunda beş farklı Schiff bazı bileşikleri elde edildi. Elde edilen Schiff bazları alkali ortamda yükseltgeyici olarak oksijen oksidantı varlığında oksidatif polikondenzasyon yöntemiyle poli(azometin) bileşikleri sentezlendi. Kondenzasyon tepkimeleri sonucunda elde edilen Schiff bazlarının ve polazometin bileşiklerinin yapılarının aydınlatılması işlemleri; FT-IR, 1H-NMR, 13C-NMR ve UV-VİS analizleri sonucunda sağlandı. Sentezlenen poli(azometin) bileşiklerinin ayarlanabilir renkli davranışları ise UV-VİS ve floresans ölçümlerinden belirlendi. Bu bağlamda monomer yapıların ve poli(azometin) bileşiklerinin sahip oldukları ısıl davranışları TGA-DTA ve DSC ölçümleri sonucunda belirlendi. Elektrokimyasal özellikleri CV yöntemi ile aydınlatıldı. Triazin temelli sentezlenen tüm bileşiklerin fotolüminesans, termal, iletkenlik, morfolojik ve optik özellikleri de aydınlatıldı. Oksidatif polikondenzasyon yöntemi ile sentezlenen bileşiklerin mol kütleleri GPC ölçümleri ile belirlendi.
Özet (Çeviri)
During this thesis, some of the Schiff bases, five different condensation reactron productr of 4-hydroxybenzaldehyde, 5-bromsalicylaldehyde, 4-hydroxy-3-methoxybenzaldehyde, 2-hydroxybenzaldehyde, 2-hydroxy-1-naphthaldehyde compounds and 2,4-diamino-6-phenyl-1,3,5-triazine compounds were obtained. The obtained Schiff bases were used to synthesize polyazomethines via oxidative polycondensation in the presence of oxygen as oxidant in alkaline medium. The processes of elucidating the structures of Schiff bases and polayzomethines were carriedout using FT-IR, 1H-NMR, 13C-NMR analyses. The tunable multicolor behavior of the synthesized polyazomethine compounds was determined from UV-VIS and fluorescence measurements. In this context, the thermal behaviors of monomer and polyazomethine compounds were determined as a result of TGA-DTA and DSC measurements. Electrochemical properties were elucidated using CV method. Photoluminescence, thermal, conductivity, morphological and electrochemical properties of all synthesized compounds based on triazine were also enlightened.