Are there environmental/climatic changes relative to dietary ecology that may explain the variation in masticatory anatomy in ardipithecus, australopithecus and paranthropus?
Ardipithecus, australopithecus ve paranthropus'ta çiğneme anatomisindeki çeşitliliği açıklayabilecek beslenme ekolojisine bağlı çevresel/iklimsel değişiklikler var mıdır?
- Tez No: 825351
- Danışmanlar: DR. KEVIN KUYKENDALL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Antropoloji, Anthropology
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: The University of Sheffield
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Antropoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Paleoantropoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bu proje, Pliyosen dönemindeki iklimsel/çevresel değişikliklerin etkilerini, iklimsel ve çevresel faktörlerin beslenme/habitat ekolojisi ile de ilişkili olup olmadığını ve beslenme/habitat ekolojisi ile Ardipithecus, Australopithecus ve Paranthropus'un çiğneme morfolojisi arasında bir etki ve ilişki olup olmadığını anlamayı amaçlamaktadır. Ayrıca, morfolojik ve anatomik açıdan, örneğin mine yapısı, mandibular korpus boyutu ve şekli, diş mikro aşınması ve kararlı karbon izotopu temelinde karşılaştırılmıştır. Bu çalışma alanında materyal olarak Ardipithecus, Australopithecus ve Paranthropus'un mandibula üzerindeki molar ve premolar dişleri (P3-M3) incelenmiştir. Örneklerin mandibulalarındaki molar dişleri (mesiodistal-buccolingual çap) ölçmek için kantitatif teknikler kullanılmış ve istatistiksel yöntemler olan Tanımlayıcı İstatistikler, Kruskal-Wallis testi, Anova ve Temel Bileşenler Analizi ile karşılaştırılmıştır. Sonuç olarak, habitat ekolojisi ile ilişkili çevresel ve iklimsel değişiklikler gibi doğal koşullar bu noktaları vurgulamıştır. Çevresel değişikliklerle birlikte, örneklerin yaşam alanları kaymış ve böylece beslenme alanları değişmiştir. Dahası, bu faktörler muhtemelen Ardipithecus, Australopithecus ve Paranthropus'un dişlerinin (kesici/molar) çiğneme şekline de yansımıştır. Örneğin, Ardipithecus ramidus'un mine kalınlığı, Australopithecus ve Paranthropus'un açık ormanlık alanlarda (Paranthropus) sert, sert, kırılgan ve lifli maddelerle beslenmeleri ve ıslak/kuru mevsimsel farklılıklar (Australopithecus) nedeniyle kalın olan mine kalınlığının aksine, ormanlarda/kapalı ağaçlık alanlarda meyve gibi yumuşak yiyeceklere dayalı diyetleri nedeniyle Australopithecus ve Paranthropus'ta olduğu kadar kalın değildi. Bu maddeler doğal koşullar aracılığıyla tanımlanır ve böylece örneklerin diş yapısı doğrudan veya dolaylı olarak habitatın/diyetin karakteristiği tarafından şekillendirilir. Bununla birlikte, çevresel/iklimsel değişikliklerin rolünün habitat/diyet ekolojisi üzerinde bir etkisi olup olmadığı ve bunun da erken homininler sırasında diş morfolojisi üzerinde daha önce bahsedilen bu değişikliklere yansıyıp yansımadığı hala tartışılmaktadır.
Özet (Çeviri)
This project aims at understanding the effects of the climatic/environmental changes in the Pliocene period, whether climatic and environmental factors also relate the diet/habitat ecology and if there are an effect and relationship between dietary/habitat ecology and the masticatory morphology of Ardipithecus, Australopithecus and Paranthropus. Furthermore, they are compared based on morphologic and anatomic aspects e.g., enamel structure, the mandibular corpus size and shape, dental microwear and stable carbon isotope. The molars and premolars (P3-M3) on mandible of Ardipithecus, Australopithecus and Paranthropus were examined in this study area as materials. The quantitative techniques were used to measure the specimens' molar teeth (mesiodistal-buccolingual diameter) on their mandibles, in order to compare them on the statistical methods i.e., Descriptive Statistics, Kruskal-Wallis test, Anova and Principle Components Analysis. Consequently, natural conditions, such as the environmental and climatic changes, associated with habitat ecology have highlighted these points. Together with the environmental changes, the habitat of specimens was shifted so their feeding ground is changed. Furthermore, these factors are probably reflected to Ardipithecus, Australopithecus and Paranthropus' teeth (incisive/molar) shape in their masticatory. For instance, the enamel thickness in Ardipithecus ramidus was not as thicker as it did in the Australopithecus and Paranthropus because of their diet that is based on soft food, like fruits in forests/ closed woodlands, in opposition to the enamel thickness of Australopithecus and Paranthropus, which was thick due to their diet of hard, tough, brittle and fibrous items in open woodlands (Paranthropus) and wet/dry seasonal differences (Australopithecus). These items are identified via the natural conditions and so the specimens' tooth structure is shaped directly or indirectly by the characteristic of the habitat/diet. However, it is still argued whether the role of the environmental/climatic changes has an impact on the habitat/dietary ecology and whether it is, in turn, reflected on these previously mentioned changes on tooth morphology during early hominins.