Yüzeyel venöz yetmezlikte radyofrekans ablasyon tekniğinin kısa,orta dönem sonuçlarının ve tedavi etkinliğinin değerlendirilmesi
Treatment efficacy of radiofrequency ablation technique insuperficial venous insufficiency and evaluation of short and mid-term results
  1. Tez No: 1013859
  2. Yazar: ANIL VAROL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TÜRKAN TANSEL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kalp ve Damar Cerrahisi Bilim Dalı
Özet
Giriş ve Amaç : KroniK yüzeyel venöz yetmezlik, alt ekstremite venöz sisteminde fonksiyonel ve anatomik bozukluklar sonucunda gelişen, yaşam kalitesini olumsuz etkileyen bir hastalıktır. Endovenöz radyofrekans ablasyon (RFA), yüzeyel venöz yetmezlik tedavisinde cerrahinin yerini büyük ölçüde almıştır. Bu çalışmada RFA'nın kısa (≤6 ay) ve orta dönem (6–36 ay) etkinliği ve güvenliği; oklüzyon başarısı, komplikasyonlar, yaşam kalitesi ve rekürrens açısından değerlendirildi. Metod : Bu retrospektif çalışmada İstanbul Tıp Fakültesi Kalp ve Damar Cerrahisi Kliniği'nde yüzeyel venöz yetmezlik nedeniyle ultrason eşliğinde RFA uygulanan 58 hasta (yaş 45,2±9,0; %53,4 kadın) incelendi. Sonlanımlar: erken oklüzyon, komplikasyon, işe dönüş süresi ve VAS,VCSS, AVVQ, CEAP ile venöz Doppler ölçümlerindeki değişimler. İstatistiksel analizde eşleştirilmiş/bağımsız t-testleri, tek yönlü ANOVA-LSD, Pearson korelasyonu ve Cohen's d kullanıldı (çift yönlü p<0,05 anlamlı kabul edildi). Prosedürde tümesan anestezi ile, her 7 cm'lik segmente 120 °C'de 20 s RF enerjisi verildi; standart kompresyon ve erken mobilizasyon önerildi. Bulgular : Hastalarda RFA sonrası VCSS (7,40±0,49'dan 3,40±0,49'a), AVVQ (18,03±0,50'den 7,83±0,55'e) ve CEAP skorlarında (3,35±0,16'dan 2,42±0,23'e) istatistiksel olarak ileri derecede anlamlı iyileşme gösterdiniz; aynı zamanda reflü süresi (1,58±0,57 sn'den 0,46±0,25 sn'ye) ve safen ven çapında (7,39±0,74 mm'den 0,85±0,69 mm'ye) belirgin gerileme saptandı. Toplam komplikasyon oranı %1,7(1 hasta tromboflebit) olup majör komplikasyon izlenmedi. Ortalama işe dönüş süresi 1,84±0,41 gündü. Takipte %22,4 hastada yeni variköz kollateral gelişti. Sonuç: Radyofrekans ablasyon ; yüzeyel venöz yetmezlikte yüksek erken oklüzyon oranı, düşük komplikasyon, hızlı fonksiyonel toparlanma ve belirgin klinik/yaşam kalitesi iyileşmesi sağlamıştır. Yaklaşık beşte bir olguda kollateral gelişimi, yapılandırılmış takip ve gerektiğinde tamamlayıcı girişimlerin (örn. USG eşliğinde köpük skleroterapi) önemini vurgular. Retrospektif, tek merkezli tasarım sınırlılık olmakla birlikte, bulgular RFA'nın kısa dönem etkinliğini güçlü biçimde desteklemektedir.
Özet (Çeviri)
Background & Aim: Endovenous radiofrequency ablation (RFA) has largely replaced conventional surgery for superficial venous insufficiency, yet short- and mid-term real-world outcomes remain important to document. This single-center study aimed to evaluate the short (≤6 months) and mid-term (6–36 months) efficacy and safety of RFA, focusing on occlusion success, complications, quality-of-life metrics, and recurrence. Methods: We retrospectively analyzed 58 patients (mean age 45.2±9.0 years; 53.4% female) treated with ultrasound-guided RFA for primary saphenous reflux. Outcomes included early occlusion, complications, return-to-work time, and changes in VCSS, AVVQ, CEAP, and duplex parameters. Statistical testing used paired/independent t-tests, one-way ANOVA with LSD post-hoc, Pearson correlations, and Cohen's d, with two-tailed p<0.05. RFA was performed with tumescent anesthesia; each 7-cm segment was treated at 120 °C for 20 s (repeated as needed), followed by standard post-operative compression and early ambulation. Results: Complete early obliteration occurred in 94.8% (55/58) and partial in 5.2% (3/58). The overall complication rate was 1.7%, with no major events. Mean return-to-work time was 1.84±0.41 days. New varicose collaterals developed in 22.4% during follow-up. VCSS improved from 7.40±0.49 to 3.40±0.49 (p<0.001), AVVQ from 18.03±0.50 to 7.83±0.55 (p<0.001), and CEAP from 3.35±0.16 to 2.42±0.23 (p<0.001), all with very large effect sizes. Conclusions: RFA provided high early occlusion rates, minimal complications, rapid functional recovery, and substantial improvements in disease severity and quality of life in primary superficial venous insufficiency. Collateral development in roughly one-fifth of patients suggests structured surveillance and, when indicated, adjunctive treatments (e.g., ultrasound-guided foam sclerotherapy). The retrospective, single-center design is a limitation, but findings strongly support the short-term effectiveness of RFA.