The impact of digitalization on the recruiting process
Dijitalleşmenin işe alım sürecine etkisi
- Tez No: 825409
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BELLA GULSHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu araştırma, dijitalleşme ile işe alım süreci arasındaki ilişkiyi açıklamayı amaçlamaktadır. Geleneksel olarak işe alım süreci oldukça zordur ve doğru işe doğru kişiyi işe alma ve seçme konusunda çok fazla çaba gerektirir. İK departmanı tüm süreçten sorumludur ve doğru çalışanı bulmak için çok fazla çaba harcamaktadır. Ancak bazen tüm çaba ve zaman, iş için yanlış kişiyi seçmekle ve işe alım için çok fazla para israfıyla sonuçlanır. Öte yandan geleneksel işe alım süreci çok fazla masraf gerektiriyor ve bu da kurumun en büyük sorunlarından biri. Kuruluş şimdi adayları işe almak için farklı sosyal ağ sitelerinden yardım alıyor. Dolayısıyla bu araştırma, kuruluşların etkili ve verimli bir şekilde işe alım yapmasına yardımcı olan çevrimiçi dijital platformların etkisini kontrol ediyor. Bu araştırma için niceliksel bir çalışma seçilmiştir. Verilerin toplanması için İK departmanından 109 katılımcı seçilmiştir. Analizlerin yapılabilmesi için anketler kullanılmıştır. Bulgular, dijitalleşme ile işe alım süreci arasında anlamlı bir ilişki olduğunu analiz etti.
Özet (Çeviri)
This research aims to explain the relationship between digitalization and the recruiting process. Traditionally recruitment process is quite difficult and requires too much effort in recruiting and selecting the right person for the right job. The HR department is responsible for the whole process and puts too much effort into finding the right employee. However, sometimes the whole effort and time result in selecting the wrong person for the job and wasting too much money on recruiting. On the other hand, the traditional recruiting process requires too much expense, which is one of the biggest problems for the organization. Now, the organization is taking help from different social networking sites to recruit candidates. Hence, this research checks the impact of online digital platforms that have helped organizations recruit effectively and efficiently. A quantitative study has been chosen for this research 109 respondents have been chosen from the HR department to collect the data. The questionnaires have been used to conduct the analysis. The findings analysed that there is a significant relationship between digitalization and the recruiting process.