Büyükşehir belediyelerinin köylere yönelik yeni görevleri: Malatya Büyükşehir Belediyesi örneğinde bir inceleme
New duties of the metropolitan manucipalities to the villages: A research in the Metropolitan Manucipalities of Malatya
  1. Tez No: 825408
  2. Yazar: OĞUZHAN COŞKUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF KARAKILÇIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Türkiye'de belediyecilik anlayışı yıllar süren değişimlerle beraber gelişerek günümüze kadar gelmiştir. Sanayileşmeyle beraber kırdan kente göçler artmış ve bu durum yıllar içerinde ülkemizde etkisini göstererek belediyecilik anlayışının şekillenmesine yol açmıştır. Nüfusun artması ve düzensiz göçlerin de eklenmesiyle birlikte kentler için klasik yönetim anlayışından kurtularak yeni yönetim anlayışının getirilmesini kaçınılmaz olmuştur. İlk büyükşehir belediye yasası olan 3030 sayılı kanun ile ülkemizde ilk kez büyükşehir belediyeciliğinden bahsedilmiş daha sonra 5216 sayılı kanunla beraber büyükşehir belediyelerinin statüleri değişmiş ve yeni görevler eklenmiş, en son çıkan 6360 sayılı yeni büyükşehir belediye kanunuyla beraber büyükşehir sayısı artırılmış ve büyükşehirlerde köylerin kaldırılarak mahalle yönetimine dönüştürülmesi gerçekleştirilmiştir. Köylere yönelik bu değişim, yeni büyükşehir belediyesi olan illerde birtakım sıkıntılara yol açmış ve bu sorunların düzeltilmesi için yeni yollar keşfedilmesini beraberinde getirmiştir. Büyükşehir Belediyelerinin köy halkının mevcut ihtiyaçlarının giderilmesinde İl Özel İdarelerinin görevlerini nasıl yerine getirecekleri tam anlamıyla şekillenmiş değildir. Bu çalışmanın amacı; 6360 sayılı kanunun getirdiği Büyükşehir Belediyelerinde köylerin kaldırılarak yerine mahalle birimlerinin kurulmasının sonuçlarını Malatya Büyükşehir Belediyesi örneğinde incelemek, ortaya çıkan temel sorunları ve nedenlerini belirlemek, bu sorunların çözümüne yönelik somut öneriler ortaya koymaktır. Araştırma özellikle yeni büyükşehir belediyesi olan illerde köylerin sorunlarına çözüm bulmada büyük önem taşımaktadır. Söz konusu çalışmada görüşmeler ve literatür taraması yapılarak mevcut sorunlara çözümler aranıştır. Bu çalışmada Büyükşehir belediyelerinin yeni yasa ile birlikte köylere yönelik görevleri Malatya Büyükşehir Belediyesi örneğinde incelenmiş ve bazı sorunlar tespit edilmiş, bunlara yönelik öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The understanding of municipalism in Turkey has come to the present day by developing with years of changes. Migrations from rural to urban areas increased with industrialization and this situation has shown its effect in our country over the years and has led to the shaping of the understanding of municipality. With the increase in population and the addition of irregular migration, it has become inevitable for cities to get rid of the classical management approach and bring a new management approach. With the law numbered 3030, which is the first Metropolitan Municipality law, the foundation of metropolitan municipalities was laid for the first time in our country, Later, with the Law No. 5216, the status of Metropolitan Municipalities was changed and new duties were added, the number of Metropolitan Municipalities was increased with the new metropolitan municipality law numbered 6360, and villages were abolished and transformed into neighborhood management in big cities. This change towards the villages has caused some problems in the provinces that are the new metropolitan municipalities and has brought along the discovery of new ways to correct these problems. How the Special Provincial Administrations will fulfill their duties in meeting the current needs of the village people of the metropolitan municipalities has not been fully formed. In this study, the duties of the metropolitan municipalities towards the villages with the new law were also examined in the case of Malatya Metropolitan Municipality and some findings were obtained.