Spor ve fiziki etkinlerin ilkokul çağındaki çocukların temel motor becerilerine etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of sports and physical activities on basic motor skills of primary school children
- Tez No: 825410
- Danışmanlar: PROF. DR. VEDAT AYAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trabzon Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu araştırmada spor ve fiziki etkinlilerin ilkokul çağındaki çocukların temel motor becerilerine etkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırma ön test son test gruplu model olarak Antalya Gazipaşa'da bulunan Beyrebucak İlkokulu'nda 27 deney ve 27 kontrol, toplam 54 gönüllü öğrencinin katılımıyla yürütülmüştür. Araştırma için Antalya Valiliği'nden ve öğrencilerin velilerinden gerekli izinler alınmıştır. Öğrencilere Spor ve fiziki etkinler olarak ilkokullarda beden eğitimi ve oyun dersinde müfredat kapsamında işlenmekte olan FEK (fiziksel etkinlik kartları) sarı kartlar uygulanmıştır. FEK sarı kartlar, ilkokul 1., 2., 3. ve 4. sınıf öğrencilerinin oluşturduğu deney grubuna 8 hafta boyunca programın akışına göre haftada 3 gün boyunca uygulanmıştır. Öğrencilerin boy uzunlukları ve vücut ağırlıkları ölçümüyle birlikte temel motor beceriler testi olarak ise büyük kas motor gelişim testi (TGMD-2) ön test ve son test olarak öğrencilere uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to examine the effect of sports and physical activities on the basic motor skills of primary school children. The research was carried out as a pretest-posttest group model with the participation of 27 experimental and 27 control, total 54 volunteer students at Beyrebucak Primary School in Gazipaşa, Antalya. The necessary permissions were obtained from Antalya Governorship and the parents of the students for the research. As sports and physical activities, FEK (physical activity cards) yellow cards were applied to the students within the scope of the curriculum in the physical education and play course in primary schools. FEK yellow cards were applied to the experimental group consisting of primary school 1st, 2nd, 3rd and 4th grade students for 3 days a week for 8 weeks according to the flow of the program. The students' height and body weights were measured and the large muscle motor development test (GMD-2) was applied to the students as a pre-test and post-test as a basic motor skills test.