The impact of digitalization on sustainability practices and reporting: A study on the banking sector in Turkey
Dijitalleşmenin sürdürülebilirlik uygulamaları ve raporlama üzerindeki etkisi: Türkiye'de bankacılık sektörüne ilişkin bir araştırma
  1. Tez No: 968320
  2. Yazar: TAHA KOTİL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YAVUZ GÜNALAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, Ekonomi, Banking, Economics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ekonomi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Finansal Teknolojiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
Bu çalışmada, son yıllarda tüm dünyanın gündeminde olan dijitalleşme ve sürdürülebilirlik konularının Türkiye bankacılık sektörüne etkilerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Çalışmanın temel araştırma sorusu, dijitalleşmenin Türkiye bankacılık sektöründeki sürdürülebilirlik uygulamaları ve raporlamalarını nasıl etkilediğini ortaya koymaktadır. Araştırmada nitel araştırma yönteminden faydalanılmış olup Türkiye bankacılık sektöründe yer alan mevduat, kalkınma ve yatırım ile katılım bankası türlerini temsil eden, dört kamu ve beş özel banka üzere toplamda dokuz bankadan on üç üst düzey yönetici ile yarı yapılandırılmış mülakatlar yapılmıştır. Mülakatlar sonucunda elde edilen veriler tematik analiz ile değerlendirilmiştir. Çalışma sonucunda Türkiye bankacılık sektöründe yer alan bankalarının dijital olgunluk seviyesinin yüksek olduğu, kredi verme süreçlerinde sürdürülebilirlikle ilgili soruların sorulduğu ve uluslararası fonlar sürdürülebilirlik kriterlerinin kredi verme sürecinde zorunluluk olduğunu ortaya çıkarmıştır. Dijitalleşmenin sürdürülebilirlik uygulamalarında etkileri oldukça önemliyken raporlama tarafındaki etkisinin istenilen düzeyde değildir ama potansiyelinin yüksek olduğu görülmüştür. Sonuç olarak gelecekte dijitalleşmenin Türkiye bankacılık sektöründe sürdürülebilirlik uygulamalarına ve raporlamalarında daha çok etkisinin olması kurumsal ve yasal çerçevelerinin olgunlaşmasına bağlı olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the issues of digitalization and sustainability, which have been frequently encountered in recent years. The primary research question of the study is to investigate how digitalization has impacted sustainability practices and reporting in the Turkish banking sector. Qualitative research method were used in the study, and semi-structured interviews were conducted with thirteen senior executives from nine banks, including four state and five private banks, representing deposit, development and investment, and participation banks in the Turkish banking sector. The data obtained from the interviews were evaluated using thematic analysis. The study revealed that banks in the Turkish banking sector have a high level of digital maturity, that sustainability-related questions are asked during the lending process, and that international funds consider sustainability criteria to be mandatory in the lending process. While the impact of digitalization on sustainability practices is significant, its effect on reporting is not yet at the desired level, despite its high potential. In conclusion, the future impact of digitalization on sustainability practices and reporting in the Turkish banking sector will depend on the maturation of institutional and legal frameworks.