مفهوم التسامح الديني عند الشيخ سعيد عقيل سراج
Şeyh Saî'd A'kîl Sirâc'da dinî hoşgörü kavramı
- Tez No: 825412
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BENAOUDA BENSAID
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2022
- Dil: Arapça
- Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
Endonezyalı Müslüman alim Şeyh Said Akîl Sirâc, başta Endonezya olmak üzere İslam dünyasının kalkınması için çalışan çağdaş İslam düşüncesinin önde gelen yenilikçilerinden biri olarak kabul edilir. Bu, onun Endonezya'daki en büyük İslami derneklerden biri olan Nahda't-ul Ulemâ Derneğine başkanlık yapmasının yanı sıra, aynı zamanda düşünce dünyasına yaptığı ilmi katkılar ve İslami faaliyetlerinden görülmektedir. Araştırmacı, dini hoşgörü üzerine otantik bir söylem geliştirmesi, barışçıl ve kültürel olarak bir arada yaşamayı teşvik etmesi, ve Endonezya toplumunun ulusal birliğini güçlendirmedeki önemli entelektüel rolünü göz önünde bulundurarak Şeyh Said Akîl Sirâc'ta dini hoşgörü kavramını incelemeye değer buldu. Aşırıcılık ve terörizm fikirlerinden etkilenen Endonezya toplumunu ıslah etme bağlamında mümtaz bir dini hoşgörü kavramını ortaya koyan Şeyh Said, Endonezya'yı İslam'ın değil, barışın yurdu olarak tanımladı. Çalışma, Şeyh Sirâc'ın dini hoşgörü kavramıyla ilgili çeşitli bilimsel ve entelektüel araştırmaları inceleyerek onun hoşgörü vizyonunu açıklığa kavuşturmaktadır. Yine çalışmada betimleyici ve analitik yaklaşım kullanılarak araştırma konusu ile ilgili Şeyh Sirâc'ın yazı ve dersleri ele alınmıştır. Çalışmada, Şeyh Said'in Endonezya'nın çok dinli toplumunda sevgiyi, samimiyeti ve sosyal yakınlaşmayı yaymaya ve inanç kardeşliği bağı şemsiyesi altında sosyal ilişkileri güçlendirmeye çalıştığı farklı bir dini hoşgörü kavramına sahip olduğu sonucuna varılmıştır. Onun bu dini hoşgörü kavramının, Endonezya'yı vatandaşları uyum ve insicam içinde yaşanan darüsselam yurdu haline getirdiği tespit edilmiştir. Son olarak çalışma, özellikle Endonezya'daki dini düşüncenin yenilenmesi konusunda en önde gelen çağdaş düşünürlerden biri olan Şeyh Said Sirâc'ın eleştiri ve inceleme bekleyen fikirlerine daha fazla ihtimam gösterilmesini tavsiye etmektedir.
Özet (Çeviri)
Sheikh Said Aqil Siradj is a prominent Indonesian Muslim scholar, famous revivalist in contemporary Islamic thought, and advocate of the reform of Indonesia and theMuslim Ummah. This is evident in his scholarly and da'wah contributions as well as his general Islamic activities. Sheikh Said Aqil Siradj is currently the President of Nahdatul Ulama, one of the largest Islamic associations in Indonesia. This study explores the concept of religious tolerance in the tought of Sheikh Said Aqil Siradj. This is made in the context of Sheiks Siradj's prominent intellectual contributions to the discourse of religious tolerance, promoting peaceful and cultural coexistence, and strengthening the national unity of Indonesian society. In the context of reform of Indonesian society, afflicted by ideas of extremistm and terrorism, Sheikh Said advanced a special concept of religious tolerance viewing Indonesia as the abode of peace instead of Islam only. Using the descriptive and analytical method, the study examines the various intellectual contributions of Sheikh Siradj, whether in the form of writing and lectures. The research concluded that Sheikh Said has developed a distinct concept of religious tolerance as basis for reinforsing affection, openness, and social understanding in the multi-religious society of Indonesia, while strengthening social relations with the bond of brotherhood of faith, and making Indonesia home of peace and harmony. The study recommends giving attention to the ideas of Sheikh Said Aqil Siradj, given his prominence in the field of contemporary religious reform in Indonesia, whose ideas deserves scurtinity and criticism.