مصطلح الهداية في القرآن الكريم سورة البقرة نموذجًا
Kur'ân'da hidâyet kavramı
  1. Tez No: 825433
  2. Yazar: HUTHAYFA ALLOH
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA TEMİMİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Arapça
  9. Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu konunun Kur'ân-ı Kerim'le ilgili olması ve üzerine inşa edildiği amaçlarla ilgili olması, bu araştırmada benimsenen yaklaşımın, ayrı ayrı ayetleri toplayacağımız nesnel yorum formatına dayalı olmasını sağlamıştır. Bakara Suresi'nde hidayet teriminin lafzı ve anlamı ile ilgili konuları sıralayarak ve ardından Kur'ân suresinin genel bağlamında amaç ve işaretlerine göre yorumlayarak araştırmacı betimleyici bir yaklaşım izlemiştir: ve var olan fenomenlerin özelliklerini veya doğasını gerçek bir açıklamayla açıklar. Araştırmacı bu betimleyici yaklaşımı, daha gerçekçi, uygulanabilir ve bilimsel araştırma konularına uygun olduğu için, esas olarak gerçekleri bilmek için pratik bir fırsat sağlayan bilimsel gözleme dayandığından izlemiştir. Aynı şekilde araştırmacı, araştırma olaylarını veya konularını onları oluşturan birincil öğelere ayırmaya veya parçalara ayırmaya dayalı bir yaklaşım olan analitik yaklaşımı benimsemiştir. Çalışma sürecini kolaylaştırmak için, her araştırmacı, gözlem yoluyla parçacıkları izlemek ve bir yargıya varmak için izleme yapmakla ilgili olduğundan, tümevarım yöntemini kullanmalıdır. Araştırmacı, Kur'ân -ı Kerim'in en büyük sûresi olan Bakara sûresinde değindiği önemli konuları teşkil eden konuları taşıyan Bakara sûresindeki âyetlerin izini sürmüştür. Sonsuz mutluluğa kavuşurlar.
Özet (Çeviri)
The specificity of this topic in that it is related to the Holy Qur'an, as well as the objectives on which it was built, made the approach adopted here in this research based on the objective interpretation format through which we will collect the separate verses in Surat Al-Baqarah by listing topics related to the wording and meaning of the term guidance, and then interpreting it according to Its purposes and indications in the general context of the Qur'anic surah, and the researcher followed the descriptive approach: which shows and explains the characteristic or nature of the existing phenomena in a real explanation. The researcher followed this descriptive approach as it is more realistic, applicable, and suitable for scientific research topics, as it relies on scientific observation, which provides a practical opportunity to know the facts. Likewise, the researcher adopted the analytical approach: which is an approach based on dividing or fragmenting research phenomena or topics into the primary elements that make them up. To facilitate the study process, every researcher must use the inductive method, as it is concerned with tracking particles through observation and tracking to conclude a judgment. The researcher traced the Qur'anic verses in Surat Al-Baqarah, which carry topics that constitute critical issues mentioned by the Noble Qur'an in the greatest surah of its surah, which is Al-Baqarah. They attain eternal happiness.