Siklomatriks poli[siklotrifosfazen-ko-(4,4'-metilenbis(2-metilsiklohekzilamin)] yapılarının sentezi ve kontrollü ilaç salım sistemi olarak kullanımları
Synthesis of cyclomatrix poly[cyclotriphosphazene-co-(4,4'-methylenebis(2-methylcyclohexylamine)] structures and their use as a controlled drug release system
  1. Tez No: 825437
  2. Yazar: ESRA DİLEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAVA ÖZAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Bu çalışmada, siklomatriks tipi polimerik malzemelerin sentezlenmesi için hekzaklorosiklotrifosfazen ve 4,4'Metilenbis(2-metilsiklohekzilamin) kullanıldı. Reaktif oranları farklı olarak sentezlenen partiküllerin yapısı ve morfolojisi FT-IR, TEM, SEM-EDX, XRD, TGA, XPS gibi tekniklerle belirlendi. HCCP ve MMCA mol oranları sırasıyla 1:1, 1:2, 1:3 olan p(CTP-ko-MMCA) mikroküreler küresel morfolojiye sahip olarak elde edildi. Sentezlenen polimerik yapılardan p(CTP-ko-MMCA) (1:3)ˈün içi boş mikroküre formunda olduğu belirlendi. Sonraki adımda p(CTP-ko-MMCA) (1:3) mikroküreler, iki farklı yeşil indirgeyicinin kullanımıyla altın ve gümüş nanopartikülleri ile modifiye edildi. Elde edilen metal kompozit küreler karakterize edildi. p(CTP-ko-MMCA) mikroküreleri ile Ag0 ve Au0 kompozitleri ilaç salımı çalışmalarında model ilaç olarak seftriakson ve gen taşıyıcı olarak RNA salımında kullanıldı. p(CTP-ko-MMCA) mikroküreleri ve metal kompozitlerinin aynı zamanda gram negatif (Pseudomonas Aeruginosa) ve gram pozitif (Staphylococcus Aureus) ve C.Albicansˈa karşı antimikrobiyal aktiviteleri incelendi.
Özet (Çeviri)
In this study, hexachlorocyclotriphosphazene and 4,4'Methylenebis(2-methylcyclohexylamine) were used to synthesize cyclomatrix type polymeric materials. The structure and morphology of the particles synthesized with different reagent ratios were determined by techniques such as FT-IR, TEM, SEM-EDX, XRD, TGA, XPS. p(CTP-co-MMCA) microspheres with HCCP and MMCA molar ratios of 1:1, 1:2, 1:3, respectively, were obtained with spherical morphology. It was determined that p(CTP-ko-MMCA) (1:3), one of the synthesized polymeric structures, was in the form of hollow microspheres. In the next step, p(CTP-co-MMCA) (1:3) microspheres were modified with gold and silver nanoparticles using two different green reductants. The obtained metal composite spheres were characterized. p(CTP-co-MMCA) microspheres and Ag0 and Au0 composites were used as model drug in drug release studies and RNA as gene carrier in release studies. The antimicrobial activities of p(CTP-co-MMCA) microspheres and metal composites were also investigated against gram negative (Pseudomonas Aeruginosa) and gram positive (Staphylococcus Aureus) and C.Albicans.