Bir üniversite hastanesi aile hekimliği polikliniğine dispepsi ile başvuran hastalarda anksiyete ve depresyonun etkisi
Evaluation of anxiety and depression in patients applied with dyspepsia to family medicine outpatient clinic in A University Hospital
  1. Tez No: 598921
  2. Yazar: FATMA KONUŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HAMZA ASLANHAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Amaç: Bu çalışmadaki amacımız Aile hekimliği polikliniğe başvuran dispepsi hastalarının depresyon, anksiyete düzeylerinin sağlıklı kontroller ile karşılaştırarak araştırmaktır. Gereç ve Yöntem: Kesitsel tipte olan bu çalışmanın evreni Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Aile Hekimliği polikliniğine başvuran 18-65 yaş arası ve dispepsi şikayeti olan ve olmayan hastalardır. Çalışmamıza 397'si kadın ve 203'u erkek olmak üzere 600 kişi katıldı. Çalışmada katılımcılara 13 tane sorudan oluşan sosyodemografik veri formu, Beck depresyon ölçeği (BDÖ), Beck anksiyete ölçeği (BAÖ) ve dispepsi şiddetini ölçmek için de SODA (Severity of Dyspepsia Assessment) ölçeği uygulandı. 0,05 den küçük p değerleri anlamlı kabul edildi. Bulgular: 300 dispeptik şikayetleri olan hasta grubunda hastaların %33'ü erkek, %67'si kadın; yaş ortalamaları 31,4±8,82'idi. Dispeptik şikayetleri olmayan grubun ise %34,6'sı erkek, %65,4'ü kadın olup yaş ortalamaları ise 30,21±9,13'tü. BAÖ ile hasta grubunda anksiyete puanı 14,9±8,98, kontrol grubunda 14,0±9,29; BDÖ'nin puanı ise hasta grubunda 11,5±7,01, kontrol grubunda 11,4±7,09 olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Objectives: In this study our aim is to investigate the depression, anxiety levels between functional dyspepsia and healthy controls in the patients applied to family medicine outpatient clinic. Materials and methods: The polulation of this cross-sectional study was the patients aged between 18-65 years who presented to Dicle University Faculty of Medicine Family Medicine outpatient clinic and without dyspepsia. 600 people icluding 397 women and 203 men participated in our study. In the study, the sociodemographic data form consisting of 13 questions, Beck depression scale, Beck anxiety scale and in order to measure the severity of dyspepsia SODA (Severity of Dyspepsia Assesment) scale were filled. The p values below 0,05 accepted as significant. Results: Of the 300 patients with dyspeptic complaints, 33% were male and 67% were female; the mean age was 31,4±8,82 years; 34,6% of the patients without dyspeptic complaints were male, 65,4% were female and the mean age was 30,21±9,13 years. According to our results with BAI (Beck Anxiety Inventory), anxiety score was 14,9±8,98 in the patient group and 14,0±9,29 in the control group; depression score of BDI (Beck Depression Inventory) was 11,5±7,01 in the patient group and 11,4±7,09 in the control group. In our study, there was a statistically significant difference between the groups in terms of smoking and 63,1% of the patient group smoked while this rate was 36,9% in the control group.