8 haftalık aikido egzersizlerinin genç bireylerdeki fizyolojik ve psikolojik etkileri
Physiological and psychological effects of 8 weeks of aikido exercises in young individuals
  1. Tez No: 825475
  2. Yazar: MEHMET SARUHAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZHAN BAVLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Spor Yöneticiliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
Bu çalışmanın amacı, 8 haftalık Aikido egzersizlerinin genç bireylerdeki statik denge, dinlenik nabız, saldırganlık, durumluk kaygı ve özgüven düzeylerine etkisinin incelenmesidir. Çalışmaya yaş ortalamaları 20,47 ± 1,52 yıl, boy ortalamaları 167 ± 9,8 cm, kilo ortalamaları 60,1±8,58 olan ve daha önce Aikido egzersizlerine katılmamış, toplam 30 kişi gönüllü olarak katılmıştır. Katılımcılara 8 hafta boyunca haftada 2 gün, 90 dk. olacak şekilde lisanslı eğitmen tarafından temel Aikido egzersizleri uygulanmıştır. Çalışma öncesi ve çalışma sonrasında katılımcıların dinlenik nabız ölçümleri, statik denge performansları, saldırganlık, durumluk kaygı ve özgüven puanları test edilmiştir. Flamingo denge testi, damar atım testi, Buss-Perry Saldırganlık Ölçeği (1992), Özgüven ölçeği ( Akın 2007), Durumluk Kaygı Ölçeği (Spielberger, vd. 1970) veri toplama araçları olarak kullanılmıştır. SPSS programı veri analizi için kullanılmış ve bulgular p0,05). Bu bulgulara dayanarak; 8 haftalık Aikido egzersizleri genç bireylerin statik denge performanslarını geliştirmek, saldırganlık, özgüven ve durumluk kaygı puanlarına olumlu etki yapmak için tercih edilebilecek bir egzersiz metodu olduğu söylenebilir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine the effects of 8-week Aikido exercises on static balance, resting heart rate, aggression, state anxiety, and self-confidence levels in young individuals. A total of 30 people voluntarily participated in the study, with an average age of 20.47 ± 1.52 years, an average height of 167 ± 9.8 cm, and an average weight of 60.1 ± 8.58 years, and who had not participated in Aikido exercises before. Participants were given 90 minutes, 2 days a week for 8 weeks. Basic Aikido exercises were applied by a licensed instructor. Participants' resting heart rate measurements, static balance performances, aggression, state anxiety and self-confidence scores were tested before and after the study. Flamingo balance test, vein pulsation test, Buss-Perry Aggression Scale (1992), Self-Confidence Scale (Akın 2007), State Anxiety Scale (Spielberger, et al. 1970) were used as data collection tools. SPSS program was used for data analysis and the findings were considered significant at the p0.05). Based on these findings; It can be said that 8-week Aikido exercises are a preferred exercise method to improve the static balance performances of young individuals and to have a positive effect on their aggression, self-confidence and state anxiety scores.