Bazı nar çeşitlerinin Sarıcakaya ekolojik koşullarındaki pomolojik ve biyokimyasal özelliklerinin belirlenmesi
Determination of pomological and biochemical properties of some pomegranate cultivars in Saricakaya ecological conditions
  1. Tez No: 825510
  2. Yazar: SEVDİYE YURDAKUL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CENAP YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Meyve Yetiştirme ve Islahı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 41
Özet
Nar, Anadoluda eski zamanlardan beri üretilen geleneksel bir meyve türüdür. Son zamanlarda nar meyvesi, pek çok ülkenin ve özellikle Avrupa ülkelerinin çokça talep ettiği bir meyve türü olmuştur. Bu sebeple ülkemizde de üretimi hızlı bir artış göstermiştir. Araştırma, Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Bahçe Bitkileri Bölümüne ait Sarıcakaya ilçesinde bulunan nar parselinde yürütülmüştür. Denemede, 2011 yılında 5 x 3 m mesafelerle 5 yinelemeli olarak dikilen nar bitkileri kullanılmıştır. Bu çalışmanın amacı bazı nar çeşitlerinin Sarıcakaya ekolojik koşullarında meyve kalite özelliklerinin incelenmesidir. Çeşitlerin, pomolojik özellikler yönünden incelenmesi sonucu Hicaznar çeşidinin en iri meyvelere, Kuş çeşidinin en yüksek dane randımanına ve usare randımanına sahip olduğu belirlenmiştir. Çeşitlerin tatları incelendiğinde ise Hicaznar, Wonderful, Özbek nar, 31N01, Onurnar2 ve 33N52 çeşitlerinin mayhoş, Kuş nar çeşidinin ise tatlı olduğu tesit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Pomegranate is a traditional fruit grown in our country for years. In recent years, pomegranate fruit has become a type of fruit sought by European countries. For this reason, its production has increased rapidly in our country. The eperiment was carried out in the pomegranate orchard of the Faculty of Agriculture, Eskişehir Osmangazi University in Sarıcakaya district. In the experiment, pomegranate plants planted in 5 replications at 5 x 3 m distances in 2011 were used. This study's objective is to evaluate the fruit quality traits of a few pomegranate cultivars in ecological Sarcakaya ecological conditions. As a result of the examination of the cultivars in terms of pomological characteristics, it was determined that the Hicaznar cultivar had the largest fruit, Kuş pomegranate cultivar had the highest aril yield, and the highest juice yield. When the flavors of the varieties were looked at, it was determined that Hicaznar, Wonderful, Özbek, 31N01, Onurnar2 and 33N52 varieties were tart and other varieties were sweet.