A high-order discontinuous galerkin level set reinitialization with finite volume subcell stabilization
Sonlu hacim alt hücre stabilizasyonlu yüksek dereceli süreksiz galerkin ile level set yeniden ilklendirmesi
- Tez No: 825511
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALİ KARAKUŞ, PROF. DR. TIM WARBURTON
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu tez, yüksek dereceli süreksiz Galerkin yönteminin kullanılmasıyla Level Set yeniden ilklendirme problemlerini çözmeye odaklanmaktadır ve sonlu hacim alt hücre stabilizasyonunu kullanmaktadır. Geleneksel hiperbolik Level Set yeniden ilklendirme yerine, zamana baglı Eikonal denklemi ayrıklaştırılarak yaklaşık işaretli uzaklık fonksiyonu elde edilir, bu da arayüz yakınında daha öngörülebilir davranışlara ve hızlı yakınsama hızlarına izin verir. Düzgün olmayan üçgen elemanlar üzerinde Level Set yeniden ilklendirme denklemleri, düğümsel ayrık Galerkin metodu bağlamında formüle edilmiştir. Yöntemin doğruluğu, stabilitesi ve kütle koruma yeteneği, düzgün ve düzgün olmayan durumları içeren sayısal testlerle doğrulanmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis focuses on creating high-order discontinuous Galerkin approaches to solve Level Set reinitialization problems utilizing Finite Volume-Subcell stabilization. Instead of using the conventional hyperbolic Level Set reinitialization, the flow of time Eikonal equation is discretized to provide an approximate signed distance function, allowing for more predictable behavior and quicker convergence rates near the interface. Equations for Level Set reinitialization on unstructured triangular meshes are formulated in a nodal discontinuous Galerkin framework. To dampen out high frequency solution components close to kinks, a Finite Volume-Subcell stabilization is applied. The accuracy and stability of the method and its ability to conserve mass are verified through numerical tests involving both smooth and nonsmooth cases.