Kripto para yatırımı yapan bireylerin kumar bağımlılığı, uyku kalitesi, depresyon ve anksiyete düzeylerinin incelenmesi
Investigation of gambling addiction, sleep quality, depression and anxiety level of individual to invest cryptocurrency
  1. Tez No: 825509
  2. Yazar: ÖMER METEHAN KARADAĞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜLŞEN FİLAZOĞLU ÇOKLUK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bağımlılık Psikolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu tez çalışması, kripto para oynayan bireylerin kumar bağımlılığı, uyku kalitesi, depresyon ve anksiyete düzeylerini incelemeyi amaçlamaktadır. Araştırma, kripto para kullanımının bireylerin psikolojik ve uyku sağlığı üzerindeki etkilerini anlamak adına önemli bir adımdır. Bu çalışma, kripto para kullanımının yükselen popülaritesi ve kullanımının artmasıyla birlikte ortaya çıkan etkileri anlamamızı sağlamak için bir fırsat sunmaktadır. Çalışmanın yöntemi, çevrimiçi ortamda gerçekleştirilen bir anket aracılığıyla veri toplama sürecini içermektedir. Ankette, katılımcıların sosyodemografik bilgileri, kripto para kullanımı, kumar bağımlılığı, depresyon ve anksiyete düzeyleri ile uyku kalitesini ölçen sorular yer almaktadır. Toplamda 129 kişi, çalışmaya katılım göstermiştir. Elde edilen verilerin analizi için SPSS 25.0 istatistiksel analiz programı kullanılmıştır. Normallik analizi sonuçları, verilerin parametrik veri analizine uygun olduğunu göstermiştir. Çalışmanın güvenirliğini değerlendirmek için Cronbach Alpha katsayısı kullanılarak iç tutarlılık analizi yapılmıştır. Ayrıca, değişkenler arasındaki ilişkiyi anlamak için Pearson korelasyon analizi uygulanmıştır. İlgili önkoşulların sağlanmasıyla birlikte gruplar arasındaki farklılıkları belirlemek için tek yönlü varyans analizi (ANOVA) tercih edilmiştir. İlişkilerin etki düzeylerini ölçmek amacıyla basit doğrusal regresyon analizi uygulanmış ve aracı değişkenlerin etkisini değerlendirmek için hiyerarşik doğrusal regresyon analizi kullanılmıştır. Korelasyon analizi sonuçlarına göre, kripto para oynayan bireyler arasında kumar bağımlılığı ile güçlü bir ilişki saptanmıştır. Bu bulgu, kripto para ticaretinin kumar benzeri davranışları tetikleyebileceğini ve kumar bağımlılığı riskini artırabileceğini göstermektedir. Ayrıca, kripto para oynayan bireyler arasında uyku kalitesi düzeyinin düşük olduğu belirlenmiştir. Kripto para ticaretiyle uğraşan bireylerin yatırım stresi, piyasa dalgalanmaları ve sürekli olarak güncel haberleri takip etme gibi faktörler nedeniyle uyku sorunları yaşadığı görülmüştür. Ancak, kripto para oynayan bireyler arasında depresyon düzeyinde anlamlı bir ilişki bulunamamıştır. Bu sonuç, kripto para kullanımının depresyon üzerinde farklı etkileri olduğunu ve bireyler arasında farklılık gösterebileceğini göstermektedir. Anksiyete düzeyi ile kripto para kullanımı arasındaki ilişki de incelenmiştir. Araştırma sonuçları, kripto para oynayan bireyler arasında anksiyete düzeyinin yüksek olduğunu göstermiştir. Kripto para ticaretiyle ilişkili belirsizlik, risk ve piyasa dalgalanmaları gibi faktörler, anksiyete düzeyini artırabileceğini işaret etmektedir. Bu çalışma, kripto para oynayan bireylerin kumar bağımlılığı, uyku kalitesi, depresyon ve anksiyete düzeylerini anlamak için önemli bulgular sunmaktadır. Sonuçlar, kripto para kullanımının psikolojik sağlık üzerinde karmaşık bir etkiye sahip olabileceğini ve bu faktörlerin dikkate alınması gerektiğini vurgulamaktadır. Gelecekte yapılacak çalışmalar, bu alandaki bulguları daha da derinlemesine incelemek ve olası müdahale stratejilerini geliştirmek açısından büyük öneme sahiptir.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to examine gambling addiction, sleep quality, depression and anxiety levels of individuals who play cryptocurrency. The research is an important step towards understanding the effects of cryptocurrency use on individuals' psychological and sleep health. This study provides an opportunity to understand the rising popularity of cryptocurrency and the effects of its increased use. The methodology of the study involves data collection through an online survey. The questionnaire included questions measuring participants' sociodemographic information, cryptocurrency use, gambling addiction, depression and anxiety levels, and sleep quality. In total, 129 people participated in the study. SPSS 25.0 statistical analysis program was used to analyze the data obtained. Normality analysis results showed that the data were suitable for parametric data analysis. In order to evaluate the reliability of the study, internal consistency analysis was conducted using Cronbach Alpha coefficient. In addition, Pearson correlation analysis was applied to understand the relationship between the variables. After the relevant prerequisites were met, one-way analysis of variance (ANOVA) was preferred to determine the differences between the groups. Simple linear regression analysis was applied to measure the effect levels of the relationships and hierarchical linear regression analysis was used to evaluate the effect of mediating variables. According to the results of the correlation analysis, a strong relationship with gambling addiction was found among individuals who play cryptocurrency. This finding suggests that cryptocurrency trading may trigger gambling-like behaviors and increase the risk of gambling addiction. In addition, it was determined that the level of sleep quality was low among individuals who play cryptocurrency. Individuals engaged in cryptocurrency trading were found to have sleep problems due to factors such as investment stress, market fluctuations, and constantly following current news. However, no significant relationship was found in the level of depression among individuals who play cryptocurrency. This result shows that cryptocurrency use has different effects on depression and may differ between individuals. The relationship between anxiety level and cryptocurrency use was also examined. The results of the study showed that the level of anxiety is high among individuals who play cryptocurrency. Factors such as uncertainty, risk, and market fluctuations associated with cryptocurrency trading may increase the level of anxiety. This study provides important findings for understanding gambling addiction, sleep quality, depression and anxiety levels of individuals who play cryptocurrency. The results emphasize that cryptocurrency use can have a complex impact on psychological health and that these factors should be taken into account. Future studies are of great importance to further explore the findings in this area and to develop possible intervention strategies.