Özel öğretim kurumlarında görev yapan öğretmenlerin yaşadıkları problemler
Problems experienced by the teachers working at private schools
  1. Tez No: 825529
  2. Yazar: TUĞÇE SİNEM DOĞAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TARIK SOYDAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Öğretmen, eğitim sisteminin en önemli aktörlerinden biridir. Eğitim-öğretim faaliyetlerinin sağlıklı bir şekilde yürütülebilmesi için, her şeyden önce, etkili hizmet üreten öğretmenlere ihtiyaç vardır. Öğretmenlerin etkili hizmet üretebilmesi içinse, iş ve çalışma koşulları elverişli olmalıdır. Türkiye'de özel öğretim kurumlarının çoğalması, uzun yıllardır, kamu politikaları aracılığıyla teşvik edilmekte ve bu politikaların sonucu olarak özel öğretim kurumu ve özel öğretim öğretmeni sayıları artmaktadır. Özel öğretim kurumlarında görev yapan öğretmenler, iş ve kariyer güvencesi, statü, ücret, çalışma iklimi gibi çeşitli nedenlerle önemli problemler yaşamaktadır. Bu araştırmanın amacı, özel öğretim kurumlarında görev yapan öğretmenlerin yaşadıkları problemleri, bu okullarda görev yapan öğretmenlerin görüşlerine dayalı olarak, belirlemek ve çözümlemektir. Çalışma, durum çalışması deseninde nitel bir araştırmadır. Araştırmada veriler yarı yapılandırılmış görüşme tekniği kullanılarak toplanmış ve içerik olarak analiz edilmiştir. Araştırmanın çalışma grubunu özel öğretim kurumlarının okul öncesi, ilkokul, ortaokul ve lise kademelerinde görev yapan ve amaçlı örnekleme yöntemiyle seçilen 15 öğretmen oluşturmaktadır. Araştırma kapsamında, araştırma bulgularına dayalı olarak, öğretmenlerin, maddi ve manevi anlamda farklı nedenlerle, özel öğretim kurumlarında görev yaptıkları, devlet kurumlarında görev yapan öğretmenlere göre çeşitli dezavantajlara sahip oldukları; ücret ve ekonomik haklar, iş güvencesi, çalışma iklimi ve koşulları, okul idaresi ve veliler ile ilişkiler konularında problemler yaşadıkları sonuçlarına ulaşılmıştır. Araştırma sonuçlarına dayalı olarak, özel öğretim kurumu öğretmenlerinin yaşadıkları problemlerin çözümü için, devletin düzenleyici ve denetleyici olarak sorumluluk üstlenmesi; bu açıdan özel öğretim kurumu öğretmenlerinin, iş ve çalışma koşullarını, iş güvencelerini, statülerini ve ücretlerini düzeltmek ve geliştirmek üzere yasal düzenlemeler yapması ve uygulamaları kamusal mekanizmalar aracılığıyla etkili bir biçimde denetlemesi önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
A teacher is one of the most important actors of an educational system. In order for educational activities to work accordingly, there is primarily a need for teachers who serve efficiently. Working conditions of teachers must be adequate in order for them to serve efficiently. The number of private schools in Turkey being on the rise has been encouraged through public policies and as a consequence of these policies, the number of private schools as well as the number of private school teachers has increased. Teachers working at private schools experience serious problems due to such reasons as labor-job protection, status, income, and work environment. The purpose of this study is to determine and analyze the problems that private school teachers have depending on the opinions of teachers working at these private schools. This is a qualitative study designed in the case study pattern. The data of this study was collected using semi-structured interview technique and content analysis. The study group of this research consists of 15 teachers working at preschool, primary school, secondary school, and high school departments of private schools, selected by using purposeful sampling method. In the scope of this research, it has been inferred from the findings of this study that teachers prefer working at private schools due to a variety of material and moral reasons and they have several disadvantages compared to public school teachers in terms of income and economic rights, labor-job protection, working environment and conditions, school management and relationship with parents. According to the findings of this research, in order to find solutions to these problems that private school teachers experience, it has been suggested that the government must play a regulatory and supervisory role: make legal regulations to fix and improve private school teachers' status and income as well as their working conditions and labor-job protection.