Göçle gelen çocukların eğitim sorunları ve çözüm önerileri (Mersin ili örneği)
Education problems of migrant children and solution proposals (Example of Mersin)
- Tez No: 528270
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT GÜRKAN GÜLCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Denetimi ve Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 235
Özet
Bu araştırmada Mersin iline özellikle iç göçle gelen ailelerin ve çocuklarının eğitim sorunları araştırılmıştır. Göçle gelen ailelerin yaşadıkları sosyal, ekonomik, psikolojik, vb. sorunların bu ailelerin okula giden öğrencilerinin okul başarısı, davranışsal özellikleri ve toplumsal ilişkileri üzerinde ne derecede etkili olduğu ve göçün eğitim kurumlarına etkisi üzerinde durulmuştur. Bu amaçla velilere, öğretmenlere ve okul yöneticilerine sorular yöneltilerek yaşanılan eğitim sorunları tespit edilmeye çalışılmıştır. Görülen aksaklıkların giderilmesi için çözüm önerileri sunulmuştur. Araştırmanın evrenini Türkiye'de en çok göç alan 10 il oluşturmuştur. Örneklemi ise çok aşamalı yöntem ile belirlenmiştir. Örneklemi, önce amaçlı örneklem yöntemi ile seçilen Mersin ili, sonra Mersin'de tabakalı örneklem yöntemi ile seçilen merkez ilçeler ve bu ilçelerde yer alan göç alan okullar oluşturmuştur. Araştırma nitel olarak çalışılmıştır. Yaşanılan sorunları daha iyi ifade edebilmek için sayısal verilerden de yararlanılmıştır. Araştırmada olgubilim deseni kullanılmıştır. Toplanan veriler betimsel analiz ve içerik analizi teknikleriyle çözümlenmiştir. Araştırmadan elde edilen bazı sonuçlara göre aileler genellikle zorunlu göçlerle Mersin'e gelmişlerdir. Göç sonrasında geçim sıkıntısı çekmektedirler. Velilerin dil ve iletişim problemleri yaşadığı da görülür. Veliler için çocukların eğitim durumları öncelikli değildir. Göçle gelen öğrencilerin okuldaki başarıları düşüktür. Göçle gelen öğrenciler etnik kökeninden dolayı zaman zaman ayrımcılığa uğrayabilmektedirler. Göçle gelen öğrenciler uyum sorunu yaşarlar ve okullarında mutsuzdurlar. Göçle gelen öğrencilerde devamsızlık görülür. Devamsızlığın kaynağı olarak öğrencilerin ekonomik kazanç elde etmek amacıyla çalıştırılması gösterilebilir. Göçle gelen öğrencilerde şiddet eğilimi ve gruplaşmalar görülebilir. Öğretmen ve okul yöneticileri görev yaptıkları bölgeleri sorunlu olarak görürler. Öğretmenler, velilerin öğrencilerin eğitimleriyle ilgili olmadıklarını düşünürler. Öğretmenler göçle gelen okullarda görev yapan okul yöneticilerinin özel bilgi ve beceri sahibi olmaları gerektiğini belirtirler. Araştırmada tespit edilen sorunlara yönelik geliştirilen çözüm önerilerinin başında yoğun ve plansız bir şekilde gerçekleşen göçlerin önlenmesi gelmektedir. Göçle gelen ailelerin ve öğrencilerinin çevreleriyle sağlıklı bir iletişim kurmalarını sağlamak için gerekli tedbirler alınmalıdır. Velilerin bilinçlendirilmesi için çalışmalar yapılmalıdır. Kalabalık sınıf mevcutlarını azaltmak için çözümler geliştirilmelidir. Göçle gelen öğrencilerin okuldaki başarısını arttırmak için yetiştirme kursları açılmalıdır. Evlerinde ders çalışma ortamı olmayan öğrenciler için çalışma salonları oluşturulmalıdır. Göçle gelen ailelere ve çocuklarını yönelik uyum çalışmaları planlanmalıdır. Okullarda ayrımcılık içeren davranışlara yönelik önlemler alınmalıdır. Göçle gelen öğrencilere yönelik dil dağarcığını geliştirici çalışmalar yapılmalıdır. Okullar tam gün eğitime geçirilmelidir
Özet (Çeviri)
In this study, the educational problems of families and their children especially migrated to Mersin province, were researched. The study has focused on the social, economic, psychological problems etc. and the impact of these problems on the educational success of children of these families, their behavioural characteristics and on social relations, and how the migration influenced educational institutes. For this purpose, parents, teachers and school administrators were asked to try to determine the educational problems they have experienced. Solution suggestions have been presented in order to overcome the problems. 10 provinces in Turkey which have the most amount of immigrants has created the study area. The sampling was determined by a multistep method. The sample consisted of the Mersin province selected first with the purposeful sampling method, then the central districts selected by stratified sampling method in Mersin and the schools receiving immigration in these districts. Research has been conducted qualitatively. Numerical data has also been used to better express the problems experienced. In the research, the phenomenology model was used. The collected data were analysed with descriptive analysis and content analysis techniques. According to some results obtained from the survey, families generally came to Mersin with forced migration. After migration, they are suffering from loneliness. It is also seen that parents have language and communication problems. Children's education status is not a priority for the welfare. The success of the students who have migrated is low in the schools. Students who migrate may occasionally be discriminated because of their ethnic origins. Students who migrate do not live in harmony and are unhappy in their schools. Absenteeism is seen in migrant students. As a source of absenteeism, it can be shown that students are employed for economic gain. Violence tendencies and acting in groups can be seen in migrants. Teachers and school administrators consider their work environment as problematic. Teachers think that the parents are not involved in the education of the students. Teachers indicate that school administrators who work in immigrant schools must have specific knowledge and skills. At the beginning of the proposed solutions for the problems identified in the research is the prevention of immigration which occurs intensely and unplanned. Necessary measures must be taken to ensure that immigrant families and students have a healthy communication with their environment. There should activities be planned to raise the awareness of parents. Solutions should be developed to reduce the presence of crowded classrooms. Upbringing courses should be opened to increase the success of the immigrant students in the school. Study halls should be created for students who do not have a study environment in their home. Integration studies should be planned for migrants and their children. Measures for discriminatory behaviours should be taken at schools. Studies aimed at developing language skills for immigrant students should be undertaken. Schools should have full-time training.