Bağlanma stillerinin yetişkinlerde sigara içme davranışı üzerindeki etkisi: Anksiyetenin aracı rolü
The effect of attachment styles on smoking behavior in adults: The mediating role of anxi̇ety
  1. Tez No: 1005260
  2. Yazar: BARIŞ GÖNÜLTAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HATİCE HARMANCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Konya Gıda ve Tarım Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmada yetişkin bireylerde bağlanma stilleri, anksiyete düzeyi ve sigara kullanımı arasındaki ilişkiler incelenmiş; özellikle kaygılı bağlanma ile nikotin bağımlılığı arasındaki ilişkide anksiyetenin aracılık rolü değerlendirilmiştir. İlişkisel tarama modelinin kullanıldığı çalışmada veriler, kolayda örnekleme yöntemiyle seçilen 314 katılımcıdan çevrim içi anket yoluyla toplanmıştır. Korelasyon analizleri, kaygılı ve kaçıngan bağlanma stillerinin nikotin bağımlılığı ile pozitif ve anlamlı ilişkiler gösterdiğini; güvenli bağlanma düzeyi azaldıkça sigara kullanımının arttığını ortaya koymuştur. Bunun yanı sıra anksiyete düzeyinin hem bağlanma stilleriyle hem de sigara kullanımıyla anlamlı ilişkilere sahip olduğu belirlenmiştir. Yapısal eşitlik modellemesi sonuçları, kaygılı bağlanmanın nikotin bağımlılığı üzerinde hem doğrudan hem de anksiyete aracılığıyla dolaylı bir etkiye sahip olduğunu göstermiştir. Genel olarak bulgular, sigara kullanımının yalnızca fizyolojik bir bağımlılık değil; bireyin bağlanma örüntüleri, duygusal düzenleme kapasitesi ve anksiyete düzeyi ile yakından ilişkili psikososyal bir süreç olduğunu göstermektedir. Bu sonuçlar, sigara bırakma programlarında duygu düzenleme ve bağlanma temelli müdahalelerin önemini vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, the relationships between attachment styles, anxiety levels, and cigarette use in adults were examined, with a particular focus on the mediating role of anxiety in the relationship between anxious attachment and nicotine dependence. Using a relational screening model, data were collected through an online survey from 314 participants selected via convenience sampling. The reliability levels of the measurement scales used in the study were within acceptable ranges, indicating that the findings were not influenced by measurement errors. Correlation analyses revealed that anxious and avoidant attachment styles were positively and significantly associated with nicotine dependence, and that cigarette use increased as secure attachment decreased. Additionally, anxiety level was found to be significantly related to both attachment styles and cigarette use. Structural equation modelling results showed that anxious attachment had both a direct and an indirect effect—through anxiety—on nicotine dependence. Overall, the findings suggest that cigarette use is not merely a physiological addiction but a psychosocial process closely linked to individuals' attachment patterns, emotional regulation capacity, and anxiety levels. These results underscore the importance of incorporating emotion regulation and attachment-based interventions into smoking cessation programs.