Almanya'da yaşayan 25-55 yaş arası göçmen Türkler'in duygu düzenleme stratejileri ile konsantrasyon ve kaygı düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examining the relationship between emotion regulation strategies and levels of concentration and anxiety among Turkish immigrants aged 25-55 living in German
- Tez No: 825547
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MÜJEN İLNEM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu araştırmanın amacı, 22-55 yaş aralığında Almanya'da yaşayan Türk göçmenlerin duygu düzenleme stratejileri, konsantrasyon ve kaygı düzeyleri arasındaki ilişkiyi incelemek olarak belirlenmiştir. Araştırmanın örneklemini, Almanya'da yaşan Türk göçmenlerin yoğunluklu olduğu bölgelerden seçilmiş 161 kişi oluşturmaktadır. Araştırma sırasında belirlenen örneklem, uygun örnekleme yöntemiyle belirlenmiştir. Nicel araştırma yöntemlerine kullanılarak irdelenen bu çalışmada ilişkisel tarama modeline bağlı betimsel bir araştırma modeli kullanılmıştır. Bu araştırmada belirlenmiş amaca yönelik veri toplama araçları, Bilişsel Duygu Düzenleme Ölçeği (BDDÖ), Endişe ve Anksiyete Ölçeği (EAÖ) ve Erişkin Konsantrasyon Envanteri (EKE) olarak belirlenmiştir. Araştırmanın verileri Statistical Package for Social Sciences 26.0 yazılımında analiz edilmiştir. Araştırmaya katılan göçmen Türklerin Bilişsel Duygu Düzenleme Ölçeği (BDDÖ), Endişe ve Anksiyete Ölçeği ve Erişkin Konsantrasyon Envanterine verdikleri yanıtların güvenirliği için Cronbach Alfa katsayısı ile incelenmiştir. Buna göre Bilişsel Duygu Düzenleme Ölçeğine dair alfa katsayısı 0,901, Endişe ve Anksiyete Ölçeğine dair alfa katsayısı 0,910 ve Erişkin Konsantrasyon Envanterine dair alfa katsayısı 0,920 bulunmuştur. Araştırma sonucunda, Bilişsel Duygu Düzenleme Ölçeğine ait Kabul Etme, Düşünceye Odaklanma, Yıkım ve Diğerlerini Suçlama alt boyutlarından almış oldukları puanlar ile Endişe ve Anksiyete Ölçeği puanları arasında pozitif, Olumlu Tekrar Odaklanma ve Endişe ve Anksiyete Ölçeği puanları arasında negatif yönde ve anlamlı düzeyde bir ilişki olduğu tespit edilmiştir. Bilişsel Duygu Düzenleme Ölçeği alt boyutları olan Kabul Etme ve Yıkım puanları ile Erişkin Konsantrasyon Envanteri puanları arasında pozitif, Plana Tekrar Odaklanma ve Pozitif Yeniden Gözden Geçirme alt boyutları ve Erişkin Konsantrasyon Envanteri arasında negatif yönde ve anlamlı düzeyde bir ilişki görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is determined to reveal the relationship between the emotion regulation strategies and concentration and anxiety levels of Turkish immigrants in Germany aged between 22 – 55. The sample of this study is formed of 161 individuals residing in Germany regions where Turkish immigrant population is dense. The sample specified in this study is determined through a proper sampling method. Conducted through quantitative research methods, this study is applied a descriptive research model based on correlational survey model. Data collection means as per the determined aim of this study are Cognitive Emotion Regulation Questionnaire (BDDÖ), Disturbance and Anxiety Scale (EAÖ) and Adult Concentration Inventory (EKE). The data of this research are analysed through Statistical Package for Social Sciences 26.00 software. The reliability of the answers given by the participating Turkish immigrants to the questions of Cognitive Emotion Regulation Questionnaire (BDDÖ), Disturbance and Anxiety Scale (EAÖ) and Adult Concentration Inventory (EKE) is evaluated with Cronbach's Alpha coefficient. According to this, the Alpha coefficient for Cognitive Emotion Regulation Questionnaire (BDDÖ) is found as 0,901 whereas the Alpha coefficient for Disturbance and Anxiety Scale (EAÖ) is found as 0,910 and the Alpha coefficient for Adult Concentration Inventory (EKE) is found as 0,920. As a result of this study, it is found out that there is a positive relationship between the scores of the Acceptance, Concentration, Devastation and Blaming Others sub-dimensions of Cognitive Emotion Regulation Questionnaire (BDDÖ) and the scores of Disturbance and Anxiety Scale (EAÖ) and there is a negative and significant relationship between the scores of Positive Re-Concentrations and the scores of Disturbance and Anxiety Scale (EAÖ). It is also found out that there is a positive relationship between the scores of Acceptance and Devastation sub-dimensions of Cognitive Emotion Regulation Questionnaire (BDDÖ) and the scores of Adult Concentration Inventory (EKE), a there is a negative and significant relationship between the scores of Re-Concentrations to the Plan and Positive Revision sub-dimensions and Adult Concentration Inventory (EKE).