Gender Issues in Kate Chopin's The Awakening and Virginia Woolf's Mrs. Dalloway
Kate Chopin'in Uyanış ve Virginia Woolf'un Mrs Dalloway Adlı Eserlerinde Toplumsal Cinsiyet Meseleleri
- Tez No: 825595
- Danışmanlar: PROF. DR. SYLVIA MAYER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı, Karşılaştırmalı Edebiyat, İngiliz Dili ve Edebiyatı, American Culture and Literature, Comparative Literature, English Language and Literature
- Yıl: 2011
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Universität Bayreuth
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Toplumsal cinsiyet terimi çoğunlukla sosyolojik ve feminist düşüncede sıklıkla biyolojik cinsiyetin karşısına yerleştirilse de, daha yeni kuramlar bu ikili karşıtlığı ortadan kaldırır ve hem cinsiyetin hem de toplumsal cinsiyetin kültürel ve söylemsel olarak inşa edildiğini savunur. Judith Butler,“tüm cinsiyetlerin tanım gereği doğal olmadığını”belirter ki, bu kavramsallaştırılma çeşitli kadınlık ve erkeklik biçimlerinin takdir edilip icra edilebilmesi için cinsiyetin edimselliğini ve çoğulluğunu öne sürmek açısından önem arz eder. Heteroseksüellik ve ataerkillik, her kategoriye“uygun”modeller varsayarak insanların cinsiyete bakışını şekillendiren kurumlardır. Cinsiyet stereotipleri yüzyıllar boyunca geleneksel olarak doğuştan ve doğal olarak görülmüştür ve yakın zamanda toplumsal olarak yerleşik cinsiyet rollerini toplumsal cinsiyet paradigması ve kuramı irdelemiştir. Büyük ölçüde toplumsal cinsiyet teorisinden yararlanan bu tezde Kate Chopin'in Uyanış ve Virginia Woolf'un Mrs Dalloway isimli romanları farklı bakış açılarından karşılaştıracaktır.
Özet (Çeviri)
Although the term gender is often placed against biological sex in“much sociological and feminist thought”, more recent criticism dismantles this binary opposition, and argues that both sex and gender are culturally and discursively constructed. Judith Butler indicates that“all gender is, by definition, unnatural,”and such a conceptualization of the term is significant because it suggests the performativity and plurality of gender so that various forms of femininities and masculinities can be appreciated and performed. Heterosexuality and patriarchy are the institutions which have shaped people's view of gender by assuming“appropriate”models for each category. Gender stereotypes have traditionally been seen as innate and natural for centuries, and it is gender criticism that has recently denaturalized socially established gender roles. Drawing largely on the gender theory, the present thesis will compare Kate Chopin's The Awakening and Virginia Woolf's Mrs Dalloway from a wide spectrum of issues.