The impact of international trade on sustainable development in Morocco
Uluslararası ticaretin Fas'ta sürdürülebilir kalkınma üzerindeki etkisi
  1. Tez No: 825598
  2. Yazar: ROQİA DRAYF
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EMRAH DOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ekonomi Finans Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ekonomi ve Finans Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Uluslararası ticaretin rolü ve önemi inkar edilemez. Dünyada uluslararası ticareti olmayan tek bir ülke yoktur. Sürdürülebilir kalkınma, geleceğin ihtiyacı ve gelecek nesiller için olmazsa olmazdır. Bu araştırma, uluslararası ticaretin 1990'dan 2019'a kadar geçen sürede Fas'ta sürdürülebilir kalkınma üzerindeki etkisini incelemeyi amaçlamaktadır. Çalışma bu amaç doğrultusunda, bir (ARDL) modeli yardımıyla Fas'ta ticaretin sürdürülebilir kalkınma üzerindeki etkilerini analiz etmektedir. Tahmin edilen model sonuçları dış ticaret, DYY ve kişi başına GSYİH ile sürdürülebilir kalkınma arasında pozitif bir ilişki olduğunu göstermektedir, ancak Fas'ta yenilenebilir enerji kaynakları ile sürdülebilir kalkınma arasındaki ilişki negatif bulunmuştur. Çalışmanın bulguları yıllar içinde sürdürülebilir kalkınmayı gerçekleştirmek için için daha fazla politika önlemine ihtiyaç olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The role and importance of international trade cannot be denied. There is not a single country in the world that does not have international trade. Sustainable development is the need of the future and a must for future generations. This research examines international trade's impact on sustainable development in Morocco from 1990 to 2019. For this purpose, the study analyzes the effects of trade on sustainable development in Morocco with the help of an (ARDL) model. The predicted model shows significant trade, FDI, and GDP per capita, a positive relationship between energy and sustainable development, but a negative relationship between renewable energy sources and sustainable development in Morocco. The study shows that more policy measures are needed to achieve sustainable development.