Lojistik performans endeksi (LPE) açısından OECD ülkeleri ile endeksteki diğer ülkelerin analizi
Analysing OECD countries and the other countries at the index in terms of logistics performance index (LPI)
  1. Tez No: 825613
  2. Yazar: GÖKHAN KIRBAÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HATİCE FUNDA YERCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gediz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Lojistik sektörü, son yıllarda tüm dünya ülkeleri ve ekonomileri için son derece önemli bir sektör haline gelmiştir. Artan rekabet koşulları lojistik açısından sadece uluslararası işletmeleri etkilememekte, aynı zamanda dünya ülkelerini de ciddi bir şekilde etkilemektedir. Özellikle iyi organize edilmiş lojistik faaliyetler üretim, ihracat, ithalat, pazarlama ve dağıtım gibi kavramları olumlu yönde etkilemektedir. Lojistik sektörü, oluşturduğu istihdam, milli gelir ve yabancı sermayeyi yönlendirme yönü ile ülke ekonomisinde önemli ekonomik etkiler yaratmaktadır. Bu yüzden lojistik sektörü ülke ekonomilerinin büyümesi için son derece önemlidir. Sonuç olarak bu durumlar lojistiği önemli bir sektör haline getirmiş ve lojistik sektörü pek çok ülkede hizmet sektörleri içinde en büyük paya sahip olan sektör konumuna ulaşmıştır. Lojistiğin, ülke ekonomilerinin kalkınmasına dair öneminden ve neredeyse her sektör için kapsayıcı bir yapıya sahip olmasından dolayı araştırmada Lojistik Performans Endeksi'ndeki ülkelere ait skorlar üzerinde analizler yapılmıştır. Dünya Bankası Lojistik Performans Endeksi (LPE) raporları 2007, 2010, 2012 ve 2014 yıllarında yayınlanmış olup, endekste 160 ülkeye ait altı temel bileşenler bazında ülke skorları mevcuttur. Araştırmada, toplamda 34 gelişmiş ve gelişmekte olan OECD ülkeleri ile endeksteki diğer 126 ülke genel skorları ve alt skorları karşılaştırılıp analizler yapılmıştır. Araştırma kapsamında, OECD ülkelerinin endeksteki diğer ülkeler ile LPE genel skorları ve alt skorları açısından incelenmesi için, endeksteki bütün ülkelere ait veriler PASW Statistics 18 SPSS paket programına işlenmiş ve bu program üzerinden öncelikle endeksteki altı temel bileşene ''faktör analizi'' içerisinde ''temel bileşenler analizi'' yöntemi uygulanmıştır. Ardından SPSS paket programından elde edilen frekans dağılımı ile birlikte ''bağımlı gruplar için t- testi'' istatistiksel analiz yöntemi yapılmıştır. Yapılan bu ampirik çalışma neticesinde Lojistik Performans Endeksi'ne göre, OECD ülkelerine ait LPE genel skorları ve alt skorları ile endekste bulunan diğer ülkelere ait genel skorları ve alt skorları arasında anlamlı bir farkın olduğu ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
Logistics industry has become an extremely important industry for the country and the world economy in recent years. Increased competition not only affects international business in terms of logistics, also seriously affects the countries of the world. Especially, well-organized logistics activities affect positively such as production, export, import, marketing and distribution concepts. Logistics industry creates crucial impacts on the national economy thanks to its employment, national income and directing foreign capital. Therefore, logistics industry is extremely important for the growth of the national economy. As a result of these conditions has made an important logistics industry and logistics industry has the biggest share of the industry position in the service sector in many countries. Logistics almost have an inclusive structure due to all industries and the emphasis on the development of the national economy, at the research analyzes were conducted on the scores of countries in the Logistics Performance Index. The World Bank Logistics Performance Index (LPI) reports were published at 2007, 2010, 2012 2014, and there are six main components of the 160 countries scores. At the research, a total of 34 developed and developing OECD countries and the other 126 countries at the index were compared according to their overall scores and subscores. At the scope of research, for analysing OECD countries and the other countries their overall scores and subscores at the index, the datas for all the countries in the index were entered to the PASW Statistics 18 SPSS packaged software and firstly, through this program was applied the ''factor analysis / principal component analysis'' method to the six core components at the index. After this process, the data has been processed with SPSS 18 package program with frequency distribution and one of the main statistical analyses of ''dependent samples t-test'' have been used. This empirical study has shown that according to the Logistics Performance Index, there is a significant difference between the overall scores and subscores of the OECD countries and the other countries at index.