The success of the monarchy in achieving stability during crises. Case of Morocco fighting against Covid 19 pandemic
Kovit 19 salgına karşı mucadelede monarşinin düzeni sağlama başarısı Fas örnegi
- Tez No: 825621
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ANNAMARİA CSISZÉR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Public Administration, Political Science, International Relations
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu Tez, Fas monarşisinin COVID-19 pandemi krizi sırasında istikrar sağlamadaki rolünü araştırmayı amaçlamaktadır. Tez, etkili liderlik ve yönetişim stratejilerinin ülkelerin pandemi gibi krizleri aşmalarına ve zorlu zamanlarda istikrarı korumalarına nasıl yardımcı olabileceğini anlamak için gereklilikten kaynaklanmaktadır. COVID-19 pandemisi, ekonomiyi, halk sağlığını ve sosyal istikrarı etkileyerek Fas'a önemli bir etki yapmıştır. Monarşi tarafından yönetilen Fas hükümeti, pandeminin etkisini hafifletmek ve istikrarı sağlamak için birkaç politika ve önlem uygulamıştır. Bu önlemler, olağanüstü hal ilanı, kaynakların mobilizasyonu ve halkı bilgilendirmek ve eğitmek için kullanılan iletişim stratejilerini içermektedir. Tezin bulguları, etkili liderlik ve yönetişimin ülkelerin pandemi gibi krizleri aşmalarına nasıl yardımcı olabileceğine dair anlayışa katkıda bulunacaktır. Araştırma, COVID-19 pandemi krizi sırasında monarşinin istikrar sağlamadaki rolüne ilişkin içgörüler sağlayacak ve politika yapıcıların gelecekteki krizlerin etkisini hafifletmek için etkili stratejiler geliştirmelerine yardımcı olacaktır. Araştırmanın bulguları, liderlik ve yönetişim alanındaki daha geniş bir alana da etki ederek, etkili kriz yönetimi stratejilerinin geliştirilmesine yardımcı olabilecektir.
Özet (Çeviri)
The thesis aims to examine the role of the Moroccan monarchy in achieving stability during the COVID-19 pandemic crisis. The thesis is motivated by the need to understand how effective leadership and governance strategies can help countries overcome crises such as pandemics and maintain stability in challenging times. The COVID-19 pandemic has had a significant impact on Morocco, affecting the economy, public health, and social stability. The Moroccan government, led by the monarchy, has implemented several policies and measures to diminish the impact of the pandemic and ensure stability. These measures include the declaration of a state of emergency, the mobilization of resources, and the communication strategies used to inform and educate the public. The thesis's findings will contribute to the understanding of how effective leadership and governance can help countries overcome crises such as pandemics. The research will provide insights into the role of the monarchy in achieving stability during the COVID-19 pandemic crisis and help policymakers develop effective strategies to mitigate the impact of future crises. The research also has implications for the broader field of leadership and governance, as the findings can inform the development of effective crisis management strategies