Görevi yaptırmamak için direnme suçu
Crime of resistance to prevent public duty
- Tez No: 825691
- Danışmanlar: PROF. DR. ADEM SÖZÜER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 173
Özet
Görevi yaptırmamak için direnme suçunu (TCK m. 265) konu alan çalışmamız kapsamında ilk bölümde görevi yaptırmamak için direnme suçunun ihdas amacı ve bağlantılı olarak suçla korunan hukuki değer, Osmanlı kanunnameleri, 765 sayılı Kanun'da yer verilen temel kavramlar ve direnme suçları çerçevesinde suçun tarihi gelişimi ve yabancı hukuk sistemlerinde yer alan düzenlemeler ele alınmıştır. İkinci bölümde ise suçun unsurları açıklanmış, özel olarak kamu görevinin hukuka aykırılığının görevi yaptırmamak için direnme suçuna etkisi üzerinde durulmuştur. Üçüncü bölümde ise yargı kararları ve doktrinde yer alan görüşlerin ışığında kusurluluk, suçun özel görünüş biçimleri, muhakeme kuralları, zamanaşımı ve yaptırım başlıkları incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In the scope of our study -which is based on the crime of resistance to prevent public duty (TPC p. 265)- historical improvement of the crime with respect to the intention of criminalization of the crime and legal interest with relation to that intention, Ottoman codes, basic concepts of Penal Code Nr. 765 and resistance crimes in it and the regulation in foreign legal systems are examined in the first chapter. In the following chapter, elements of the crime are explained with special highlight on the effects of the legality of the public duty on the embodiment of the crime. In the third chapter culpability, special appearances for crime, procedural rules, statute of limitations and sanction are discussed under the light of judicial decisions and arguments in doctrine.