The extraterritorial scope of the international covenant on economic, social and cultural rights
Ekonomik, sosyal ve kültürel haklara ilişkin uluslararası sözleşme'nin sınır ötesi uygulanması
  1. Tez No: 825723
  2. Yazar: DİLARA AKBULUT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TURGUT TARHANLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnsan Hakları Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnsan Hakları Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 156
Özet
İnsan hakları yükümlülükleri geleneksel olarak yükümlülük sahibi olarak devletler ile hak sahibi olarak işbu devletlerin sınırları veya yargı yetkisi içerisinde bulunan bireyler arasında dikey bir ilişki olarak kabul edilmektedir. İşbu durum devlet egemenliği ilkesinin doğal bir sonucudur. Ne var ki, insan haklarının evrenselliği ilkesi ve küreselleşmenin de etkisiyle devletlerin sınır ötesi hareketlerinin artması insan hakları sözleşmelerinin sınır ötesi uygulanması sorununu gündeme getirmektedir. Literatürde devletlerin sınır ötesi aktivitelerinin insan hakları yükümlülükleri ile her zaman uyumlu olmadığı tartışılmaktadır. Küreselleşme ve iklim krizinin olumsuz etkileri, ekonomik, sosyal ve kültürel hakların korunmasını giderek daha önemli bir hale getirmektedir. İşbu tez Ekonomik, Sosyal ve Kültürel Haklara İlişkin Uluslararası Sözleşme'nin sınır ötesi uygulanması ile ilgilidir. Bu amaçla çalışma öncelikle insan hakları sözleşmelerinin sınır ötesi uygulanması ile doğrudan ilintili olan insan haklarının yorumlanması ve yargı yetkisi gibi kavramları incelemektedir. Daha sonra, ilgili kurumların yoruma ilişkin çalışmalarına atıfla muhtelif uluslararası insan hakları sözleşmelerinin sınır ötesi uygulaması incelenmektedir. Çalışmanın ikinci bölümünde ise Ekonomik, Sosyal ve Kültürel Haklara İlişkin Sözleşme'nin uluslararası boyutu gösterilmekte ve işbu sözleşmeden doğan sınır ötesi insan hakları yükümlülüklerinin hukuki dayanakları incelenmektedir. Son olarak, işbu çalışma Ekonomik, Sosyal ve Kültürel Haklara İlişkin Uluslararası Sözleşme'nin muhtelif sınır ötesi aktiviteler bağlamında uygulaması gösterilmeye çalışılmaktadır.
Özet (Çeviri)
Human rights obligations are traditionally considered to be a vertical relationship between the states as duty-bearers and individuals within the territory or jurisdiction of the state as right-holders. This is the natural corollary of the principle of state sovereignty. However, the principle of universality of human rights and the increased state activity beyond national borders with the effects of globalization bring the question of the extraterritorial application of human rights treaties to the fore. It is often submitted that states' extraterritorial activities do not always align with their human rights obligations. Given the effects of globalization and the climate crisis, increased state activity beyond national borders renders the protection of economic, social and cultural rights even more important in the extraterritorial context. This thesis is concerned with the extraterritorial application of the International Covenant on Economic, Social and Cultural Rights. This study first examines the general concepts regarding the extraterritorial application of human rights treaties, namely the interpretation of human rights treaties and the concept of jurisdiction. It then proceeds with the extraterritorial application of different international human rights treaties with reference to the interpretation of the relevant treaty monitoring bodies. The second chapter elucidates the international dimensions of the International Covenant on Economic, Social and Cultural Rights and addresses the legal basis of the extraterritorial obligations arising therefrom. Finally, this study examines the extraterritorial application of the International Covenant on Economic, Social and Cultural Rights in the context of different extraterritorial activities.