Turizm fakültesi öğrencilerinin konaklama işletmelerinde hizmet robotlarının kullanımına yönelik algısı
Perception of tourism faculty students towards the use of service robots in accomodation businesses
  1. Tez No: 825793
  2. Yazar: AGİL ABDULRAZAGOV
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CANSEV ÖZDEMİR GÖZEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu araştırmada temel amaç konaklama işletmelerinde kullanılan hizmet robotlarına yönelik turizm fakültesi öğrencilerinin algılarının incelenmesidir. Bu doğrultuda detaylı bir alanyazın incelemesi yapılmış ve daha sonra araştırma amacına uygun olarak model geliştirilmiştir. Geliştirilen modelin test edilmesi için Nisan 2023-Mayıs 2023 tarihleri arasında gerçekleştirilen uygulamada ESOGÜ Turizm Fakültesi öğrencilerine ulaşılmış ve 253 öğrenciden çevrimiçi ve yüz-yüze olarak anket yoluyla veri toplanmıştır. Verilerin geçerliliğinin test edilmesinde faktör analizi kullanılmıştır. Araştırma kapsamında geliştirilen hipotezlere ilişkin korelasyon analizi gerçekleştirilmiştir. Ayrıca cinsiyet, staj yapma durumu, robot kullanım deneyimi ve araştırmada yer alan değişkenler üzerine farklılık testleri yapılmıştır. Elde edilen bulgular doğrultusunda güven, performans, algılanan risk ve kullanım kolaylığı ile robot kullanım niyeti ile arasında anlamlı bir ilişkinin olduğu görülmüştür. Diğer taraftan güven ile performans ve kullanım kolaylığı, performans ile algılanan risk ve kullanım kolaylığı, algılanan risk ile kullanım kolaylığı ve güven arasında anlamlı bir ilişki tespit edilmiştir. Araştırma, turizm işletmeciliği öğrencilerinin konaklama işletmelerinde kullanılan hizmet robotlarına yönelik algılarını ölçerek, konaklama işletmelerinde kullanımına katkı sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this research is to examine the perception of tourism faculty students towards service robots used in accommodation businesses. In this direction, a detailed literature review was conducted and then a model was proposed in accordance with the research purpose. In order to test the proposed model, ESOGU Tourism Faculty students were reached in the application conducted between April 2023 and May 2023 and data were collected from 253 students via online and face-to-face surveys. Factor analysis was used to test the validity of the data. Correlation analysis was performed for the hypotheses developed within the scope of the research. In addition, difference tests were conducted on gender, internship status, robot usage experience and variables included in the research. In line with the findings obtained, it was observed that there was a significant relationship between trust, performance, perceived risk and ease of use and intention to use robots. On the other hand, a significant relationship was found between trust and performance and ease of use, performance and perceived risk and ease of use, perceived risk and ease of use and trust. The research contributes to the use of service robots in accommodation businesses by measuring the perception of tourism faculty students towards service robots used in accommodation businesses.