Öğretmenlerin korku kültürü algılarının duygusal bağlılıklarına ve içsel motivasyonlarına etkisi
The effect of teachers' perception of fear culture in schools on internal motivation and emotional attention
  1. Tez No: 825843
  2. Yazar: AHMET AKIN ERSÜ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN AKAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kilis 7 Aralık Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu çalışmada okullardaki korku kültürü algısının öğretmenlerin duygusal bağlılık ve içsel motivasyon düzeylerine etkisi incelenmiştir. Araştırmada nicel yaklaşıma dayalı ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmanın örneklemini Kilis ilinde devlet okullarında görev yapan 255 öğretmen oluşturmaktadır. Araştırmada veri toplama aracı olarak, Okullardaki Korku Kültürü Ölçeği (OKKÖ) ile Örgütsel Bağlılık Ölçeğinin Duygusal Bağlılık alt ölçeği ve İçsel Motivasyon Ölçeği kullanılmıştır. Araştırma kapsamında elde edilen verilerin analizinde frekans, yüzde, aritmetik ortalama, standart sapma gibi betimsel istatistiklerle beraber grupların karşılaştırılmasında T testi, tek yönlü varyans analizi (ANOVA), Kruskal Wallis H testi ve Mann Whitney U testi kullanılmıştır. Değişkenler arasındaki ilişkinin yönü ve düzeyini belirlemek için Pearson korelasyon analizinden yararlanılmıştır. Regresyon analizi sonuçlarına göre öğretmenlerin korku kültürü algılarını duygusal bağlılık varyansının %26'sını, içsel motivasyon varyansının %15'ini açıklayabilmektedir. Çalışmanın sonucunda öğretmenlerin okullardaki korku kültürü algısı ve alt boyutları düşük düzeyde çıkmıştır. Ayrıca katılımcıların okullardaki korku kültürü algısı ile duygusal bağlılık ve içsel motivasyonları arasında negatif yönde orta düzeyli bir ilişki bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, the effect of fear culture perception in schools on teachers' emotional commitment and intrinsic motivation levels was examined. Relational survey model based on quantitative approach was used in the research. The sample of the study consists of 255 teachers working in public schools in Kilis. As data collection tools in the research, the Fear Culture Scale at Schools (OKCS), the Emotional Commitment subscale of the Organizational Commitment Scale and the Intrinsic Motivation Scale were used. T test, one-way analysis of variance (ANOVA), Kruskal Wallis H test and Mann Whitney U test were used to compare the groups together with descriptive statistics such as frequency, percentage, arithmetic mean, and standard deviation in the analysis of the data obtained within the scope of the research. Pearson correlation analysis was used to determine the direction and level of the relationship between the variables. According to the results of the regression analysis, teachers' perceptions of fear culture can explain 26% of the variance of emotional commitment and 15% of the variance of intrinsic motivation. As a result of the study, teachers' perception of fear culture in schools and its sub-dimensions were found to be low. In addition, a moderate negative correlation was found between the participants' perception of fear culture in schools and their emotional commitment and intrinsic motivation.