Akreditasyonun örgütsel bağlılık üzerine etkisi
The effect of accreditation on organizational commitment
  1. Tez No: 825845
  2. Yazar: MÜGE ÇETİNER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE GÖZDE İYİCİL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, Sağlık Yönetimi, Health Care Management, Healthcare Management
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ufuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Örgütler, günümüzde gittikçe zorlaşan rekabet koşullarıyla baş edebilmek amacıyla birçok politika ve stratejiler geliştirmektedirler. Sağlık işletmeleri de mevcut piyasada varlığını sürdürebilmek ve hizmet çıktısında hasta tatmini sağlayabilmek için sürekli gelişime önem vermek durumundadır. Bu noktada işletmeler için örgütsel bağlılık faktörü personel devamlılığının sağlanması ve insan kaynağından maksimum verim alınması açısından önem arz etmektedir. Sağlık işletmelerinde sürekli gelişim, kaliteli hizmet çıktısının sürekliliğinin sağlanması ile mümkün olmaktadır. Bu noktada gerek ulusal gerek uluslararası düzeyde hizmet çıktılarının kalitesini ve doğruluğunu ölçmek amacıyla denetim mekanizmaları geliştirilmiştir. Bu denetim mekanizmaları, bir takım ölçüm standartlarıyla akreditasyon çatısı altında birleşmiştir. Sağlık hizmetleri akreditasyonu günümüzde hastaların hizmet alacağı sağlık kuruluşunu tercih ederken önem verdiği kriterlerden biri olmuştur. Bu çalışma ile sağlık işletmelerini yakından etkileyen örgütsel bağlılık ve akreditasyon kavramları birlikte ele alınarak akreditasyonun örgütsel bağlılık üzerindeki etkisini ortaya koymak amaçlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
Today, Organizations develops lots of politics and strategies in order to get over conditions of competitions which get sharder each day. In order to maintain their existence in the current market and to provide patient satisfaction in service out put, health enterprises have to give importance to nonstop development. In this position organizational commitment factor for businesses is very important in terms of ensuring personel continuity and getting maximum efficiency from human resources. To constantly improve in health enterprises is possibleby ensuring the continuity of quality service output. At this point, control mechanisms have been developed to measure the quality and accuracy of service outputs at both national and international levels. These control mechanism combined with some measurement Standarts under the Accreditation umbrella. Today, health services accreditation has become one of the important criteria that patients give importance while choosing the health center where they will prefer. With this study, the concepts of organizational commitment and accreditation, which closely affect health businesses, are discussed together and it is aimed to reveal the effect of accreditation on organizational commitment.