Sociétés et pouvoirs en Cilicie au second millénaire av. J.-C. : approche archéologique
M.ö. ikinci binyılda kKilikia'da toplumlar ve güçler: Arkeolojik yaklaşım
  1. Tez No: 825869
  2. Yazar: ERİC LUC JEAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KEPINSKI LECOMTE CHRİSTİNE
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Arkeoloji, Archeology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Fransızca
  9. Üniversite: Université Paris 1 Panthéon Sorbonne
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 782
Özet
Kilikia, coğrafi konumu ve doğal kaynakları nedeniyle bir değişim ve aktarım bölgesi olarak değerlendirilmektedir. Yazılı kaynaklar, MÖ 2. binyılda Hitit kralları üzerinde uyguladığı çekim gücünü gösteren bu görüşü doğrulamaktadır. Doğru varsayılan kanıtsız önerme olarak kabul edilen bu vizyon, sıkı bir şekilde tarihsel kaynaklara dayanmakla birlikte, inceleme alanını metinlerin belgelediği dönemlere indirger ve tek yönlü bir“gerçeklik”algısını dayatır. Arkeolojinin Kilikia'daki toplumların ve güçlerin bilgisine katkısını ölçmek için tarihi kaynaklardan ve Hitit arkeolojisinden bağımsız bir yaklaşım bize gerekli göründü; Böyle bir yaklaşım, Hitit başkentindeki arkeologların gerçekleştirdiği en son keşiflerin ve düşüncelerin bir parçasıdır. Bu nedenle, tabakalı alanlardan sağlanan ve esas olarak bazı seramik kültürel belirteçlerle işaretlenen, ancak aynı zamanda diğer malzeme kategorilerine ait olan Kilikia arkeolojik gerçeklerinden yola çıktık. Ortaya çıkan ise Kilikia'nın daha az tekdüze ve daha az statik bir görüntüsüdür. Aslında Hitit döneminde Kilikia güçleri ile merkezi güç arasındaki ilişkiler, çeşitli Kilikia'da varsayıldığından daha karmaşıktır; Öte yandan bölgenin ticari ve kültürel olarak dış etkilere açıklığı aslında oldukça sınırlıdır. Arkeolojik yaklaşım aynı zamanda tarihsel belgeden yoksun dönemler, MÖ 2. binyılın başlangıcı ve sonu sorununa da bazı yanıtlar sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
By its geographical location and its natural resources, Cilicia is considered a region of exchanges and transmissions. Historical sources confirm this view that, for the 2nd millennium BC, show the power of attraction that it exercised on the Hittite kings. Accepted as a postulate, this vision strictly based on historical sources nevertheless reduces the field of investigation to the periods documented by the texts and imposes a one-way perception of“realities”. In order to measure the contribution of archaeology to the knowledge of societies and powers in Cilicia, an approach freed from historical sources and Hittite archaeology seemed essential to us, an approach which is part of the latest discoveries and reflections carried out by the excavators of the Hittite capital. We therefore started from the Cilician archaeological facts provided by the stratified sites and marked by certain ceramic cultural markers mainly, but also belonging to other categories of materials. What emerges is a less uniform and less static image of Cilicia. Indeed, the relationships between Cilician powers and central power in the Hittite period are more complex than presupposed in a varied Cilicia; on the other hand, the region's commercial and cultural openness to external influences is in fact very limited. The archaeological approach also provides some elements of response to the question of periods devoid of historical documentation, the beginning and end of the 2nd millennium BC.