The effects of differential treatment of parents on siblings from children's, mother's and observer's perspective: A multilevel study
Ebeveyn farklı davranımın kardeşler üzerindeki etkilerini çocukların, annelerin ve gözlemcilerin bakış açısından inceleme: Çok düzeyli bir çalışma
  1. Tez No: 825874
  2. Yazar: ARİFE BERNA AYTAÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİSON PİKE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: University of Sussex
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Gelişim Psikolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Bu araştırma, ailedeki her bir çocuğun maruz kaldığı farklı davranımı ve aile bağlamının davranış sorunları üzerindeki etkilerini çocuğun, annenin ve gözlemcinin bakış açısından çok düzeyli bir çerçevede incelemiştir. İki çocuklu 95 aileyi kapsayan analizler için Pike, Coldwell ve Dunn (2006) tarafından yürütülen boylamsal çalışmanın ikinci dalga verileri kullanılmıştır. Sıcaklık ve çatışma boyutları çocuğun, annenin ve gözlemcinin bakış açıları ile ayrı ayrı ölçülmüştür. Alan yazınla paralel olarak bu araştırmada da davranış sorunu puanlarındaki varyansın %16'sı aile düzeyinde, %84'ü ise çocuk düzeyinde bulunmuştur. Genel olarak, olumsuz aile bağlamı, farklı davranım kontrol edildikten sonra davranış sorunlarını önemli ölçüde yordamıştır. Daha fazla olumsuz davranıma maruz kalan çocuğun daha fazla davranış sorunu gösterdiği bulunmuştur. Ayrıca, farklı olumsuz davranımın davranış sorunları üzerinde olumsuz aile bağlamına göre daha güçlü bir etkiye sahip olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The current study examined the effects of differential treatment that each child in a family receives and ambient environment on conduct problems from the child's, mother's and observer's perspectives within a multilevel framework. The data from the second wave of the longitudinal study carried out by Pike, Coldwell and Dunn (2006) was used for the analyses, which involved 95 families with two children. Self-report measures and observations were used from the child's, mother's and observer's perspective separately aiming to measure warmth and conflict dimensions. In parallel to the literature, in this study, 16 % of the variance in conduct problem scores was found at the family level, and 84 % of the variance was found at the child level, indicating that that most of the variation in conduct problems lies within, rather than between families. Overall, ambient negative environment significantly predicts conduct problems after controlling for differential treatment. It was found that the child, who receives more negativity show more conduct problems. Also, it can be concluded that differential negative treatment has a stronger effect on conduct problems compared to ambient negative environment. Limitations and directions for future work are discussed.