Farklı vertikal paterne sahip iskeletsel sınıf II bireylerin faringeal havayolu boyutları ve kondil pozisyonlarının kıbt ile incelenmesi ve aralarındaki ilişkinin değerlendirilmesi
Evaluation of pharyngeal airway dimentions and condylar positions in skeletal class II individuals with different vertical patterns using CBCT
  1. Tez No: 825897
  2. Yazar: BİRCE NOYAMLI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ PELİN ACAR ULUTAŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bu çalışmanın amacı farklı vertikal paterne sahip yetişkin iskeletsel Sınıf II bireylerde konik ışınlı bilgisayarlı tomografi ile havayolu boyutlarının ve kondil pozisyonunun incelenmesi ve havayolu boyutları ile kondil pozisyonu arasındaki ilişkinin değerlendirilmesidir. Bu retrospektif çalışma, İstanbul Altınbaş Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Ortodonti bölümüne 2017-2023 arası başvurmuş, tanı ve tedavi amaçlı KIBT kayıtları alınmış hastalar arasından seçilmiş iskeletsel Sınıf II, ortalama yaşı 22,73±4,78 toplam 60 hasta dahil edilmiştir. Katılımcılar lateral sefalometrik ölçümlerine göre hiperdiverjan, normodiverjan ve hipodiverjan olmak üzere üç eşit gruba ayrılmıştır. Dolphin üç boyutlu yazılımı kullanılarak faringeal hava yolu hacmi ve alanı ile kondil boyutları ve pozisyonları ölçülmüştür. Kondillerin glenoid fossadaki anteroposterior konumu ile faringeal havayolu boyutları arasındaki korelasyon ayrıca değerlendirilmiştir. Hiperdiverjan hastalar, gruplar arasında en küçük hava yolu hacmi, alanı ve minimum kesitsel alana sahiptir. Hipodiverjan hastalar, gruplar arasında en yüksek süperior eklem boşluğu ve mediolateral kondil genişliğine sahiptir. Tüm örneklemde ve gruplar içinde farklı kondil pozisyonları ile faringeal hava yolu boyutları arasında ilişki bulunmamıştır. Kondil pozisyonu ve hava yolu boyutları arasındaki bağlantıyı kanıtlamak için daha fazla örneklem büyüklüğüne sahip ileriki çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to evaluate the airway dimensions and condyle position by cone- beam computed tomography and to examine the relationship between airway dimensions and condyle position in adult skeletal Class II individuals with different vertical patterns. In this retrospective study, 60 patients with skeletal Class II, mean age of 22.73±4.78, selected among the patients whose CBCT records were taken for diagnosis and treatment, who applied to the Orthodontics Department of Istanbul Altınbaş University Faculty of Dentistry between 2017-2023, were included. Subjects were divided into three equal groups according to their lateral cephalometric measurements as hyperdivergent, normodivergent and hypodivergent. The examination of pharyngeal airway volume and area according to the vertical skeletal pattern, and the evaluation of condyle dimensions and position were evaluated using Dolphin three-dimensional software. The correlation between the anteroposterior position of the condyles in the glenoid fossa and the pharyngeal airway dimensions was evaluated. Hyperdivergent patients have the smallest airway volume, area, and minimum cross- sectional area among the groups. Hypodivergent patients had the highest superior joint space and mediolateral condyle width among the groups. No correlation was found between different condyle positions and pharyngeal airway dimensions in the entire sample and within the groups. Further studies with larger sample sizes are needed to prove the link between condyle position and airway dimensions.